اگر اداره مهاجرت درخواست شما را نپذیرد چه کاری می توان انجام داد؟ حقوق شما

چیست؟

اداره مهاجرت مدرکی به شما می دهد که درخواست شما را رد می کند. شما حق دارید ظرف 15 روز پس از ارائه این سند شکایت کنید. بسیار مهم است که از 15 روز تجاوز نکند!..
اگر شما را به یک کمپ یا مرکز انتقال ببرند، این مدت 7 روز خواهد بود . شما حق دارید با یک وکیل مشورت کنید. اگر مقامات مهاجرت از این امر جلوگیری کنند، مرتکب جرم خواهند شد.

هنگامی که تصمیم رد به شما داده می شود، احتمالاً اداره مهاجرت به شما می گوید که باید به کشور خود بازگردید. با این حال، دادگاه می تواند تصمیم اداره مهاجرت را لغو کند. به همین دلیل باید حقوق خود را بدانید.

اداره مهاجرت ممکن است ارزیابی ها یا اقدامات اشتباهی انجام دهد. دفاع در دادگاه بسیار مهم است. ممکن است به دلیل دفاع ناقص یا نادرست اخراج شوید.

دلیل ورود یا امتناع خارجی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. وضعیت فرد خارجی، آنچه که می گوید، مدارکی که در دست دارد و اینکه اداره مهاجرت کدام ماده قانونی را رد می کند متفاوت است.
مقامات مهاجرت تقریباً همه خارجی ها را رد کرده اند، به خصوص اخیرا. با توجه به مهاجرت بیش از حد به کشور، تنها کسانی می توانند در کشور ما اقامت داشته باشند که به دادگاه مراجعه کرده و برنده شوند.
به ویژه دلایلی مانند امنیت جانی، شلاق، مجازات اعدام، شکنجه برای گرویدن به دین، ویا دلایل سیاسی در کشور حائز اهمیت است. به این دلایل، درخواست برای رفتن به کشورهایی مانند ترکیه، اروپا، آمریکا یا کانادا زمینه ای برای پناهندگان است.


برای پرونده، فرم مصاحبه ای که اداره مهاجرت با شما تهیه کرده و تمام مدارکی که از کشور خود می آورید بسیار مهم است.
در صورت تمایل خارجی می تواند خودش اقامه دعوی کند. با این حال او شانسی برای برنده شدن ندارد زیرا قوانین، سیستم قضایی و زبان دادگاه را نمی داند.
حتی در صورت رد شدن در دادگاه اول،فرد با توجه به وضعیت خود حق دارد دادگاه بالاتری داشته باشد. اکثر خارجی ها پس از از دست دادن دادگاه اول مجبور به بازگشت به کشور خود می شوند زیرا نمی دانند چگونه به دادگاه بالاتر بروند. با توجه به وضعیت فرد خارجی، امکان مراجعه به دادگاه حقوق بشر اروپا وجود دارد.
بنابراین تهیه پرونده توسط وکیل متخصص در زمینه اتباع خارجی حائز اهمیت است. زیرا در صورت رد شدن در دادگاه حق اقامت مجدد در ترکیه را از دست می دهد.
مثال ها:
• پرونده فردی که به خاطر طالبان از افغانستان گریخته بود در دادگاه اول شکست خورد اما در دادگاه عالی پیروز شد. بعد شناسنامه اش را گرفت.
• یک خانواده ایرانی به دلیل مسیحی بودن به ترکیه گریختند. اداره مهاجرت نپذیرفت. از سوی دیگر دادگاه خانواده ایرانی را بر حق تشخیص داد و خانواده در ترکیه ماندند.
• یک پاکستانی که قصد داشت با قایق از ترکیه به ایتالیا فرار کند،دستگیر و علیرغم تصمیم اخراج، با شکایتی که از طرف دفتر وکالتی ما صورت گرفت از مرکز اخراج خارج شد و شناسنامه اش را گرفت.
• یک شهروند تاجیکستانی که با مجوز اقامت در ترکیه اقامت داشت در نتیجه درخواست اشتباه پلیس به کمپ منتقل شد. سپس از او خواسته شد که اخراج شود. این شهروند تاجیکستانی با توجه به درخواست اشتباه موجود در پرونده توسط وکیل با حکم دادگاه آزاد شد.