Bisiklet Kazalarında Hukuki Müdahale: Ayrıntılı Adım Adım Kılavuz

Bisiklet kazaları, yaşamı ani ve ciddi bir şekilde etkileyebilen, hatta yaşamı sonlandırabilecek durumlardır. Bu tür olaylar karşısında doğru ve hızlı hareket etmek, olası hukuki süreçlerin doğru işlemesi için önemlidir. İşte bir bisiklet kazası durumunda izlenmesi gereken ayrıntılı adımlar:


1. Kaza Anında Bilgi Toplama

Bisiklet kazası anında bilgi toplama süreci, hem hukuki süreçlerin etkili bir şekilde ilerleyebilmesi, hem de hakların korunması adına büyük öneme sahiptir.

1.1. Plaka Bilgisinin Alınması

Kaza anında, çarpan aracın plakasının fotoğraflanması önemlidir. Ancak bu, çoğu zaman kişinin aklına gelmeyen bir durumdur. Fakat olası bir şoka girmeden önce, bu fotoğrafın çekilmiş olması, çarpan aracın daha sonra tespit edilmesi ve kaçma ihtimaline karşı önlem alınması adına kritik öneme sahiptir.

1.2. Kamera Kayıtlarının İncelenmesi

Plaka bilgisi alındıktan sonra, aracın geldiği ve gittiği güzergah üzerindeki güvenlik kameralarının incelenmesi gündeme gelir. Bu, kazayla ilgili daha geniş bir bilgiye ulaşmak ve olayın detaylarını anlamak için önemlidir.

2. Sürücü Tespiti

Kaza sonrasında en kritik noktalardan biri aracı kimin kullandığının belirlenmesidir. Yüksek dozda uyuşturucu veya alkol etkisi altında olan sürücüler, bazen kazadan sonra suçu başka bir kişi üzerine yıkmaya çalışabilirler. Bu durumu engellemek için, olay yerine en yakın güvenlik kameralarının tespiti büyük önem taşır. Bu hukuki süreçte büyük rol oynar. Sürücü tespit edilirse daha sonradan aracı başka birinin kullandığı gibi bir iddia ortaya atılamaz.
Aracın içinde başka yolcular da varsa bu kişilerin de tespit edilmesi ve beyanlarının alınması mümkün olacaktır.

2.1. Kameraların Hızlı Tespiti

Bisikletliye vurup kaçan şahıs yüksek hızlı olabilir genellikle savunmasında hızının düşük olduğunu iddia edecektir ancak araştırılacak kamera kayıtları ile hızı yaklaşık olarak tespit edilebilir.

2.2. Kamera Görüntülerinin Elde Edilmesi

Avukatlar olarak bu süreçte, savcılıktan kameraların konumlarını alıp, bağlı oldukları polis merkezlerine veya jandarma karakollarına başvuruda bulunuyoruz. Bu süreç, kamera görüntülerinin silinmeden önce elde edilmesini sağlar ve bu görüntüler, mobese kameralarından aracı kimin kullandığının tespit edilmesi için kullanılır.

blank


Bu nedenle ayrıca olay yerini gören tüm kameraların orada gezilerek tespit edilmesi gerekir. Marketler, oradaki esnaf dükkan, tahmin etmediğiniz çeşitli açılardan görüntü almış olabilir. Halk otobüsleri de düzenli olarak görüntü almaktadır. Halk otobüslerinin de o esnada kazayı görüp görmediği ve aracın ön kamerasının kayıtlı olup olmadığını tespitinde fayda olabilir.

3. Delil Toplama ve Koruma

Kaza yerindeki diğer bisikletlilerin hızlıca olaya dair fotoğraf ve video kaydı almaları delillerin korunması adına önemlidir.

3.1. Fotoğraf ve Video Kaydı

Bisiklet grubunda bulunanların olay yerinde hızlıca fotoğraf ve video çekmeye başlaması gereklidir. Bu, delillerin korunması ve kazanın gerçekleştiği anın detaylarının tespit edilmesi için gereklidir.

Unutmamak gerekir ki kaza olduktan sonra deliller hızlıca kaybolabilir. Arkadan gelen araçların yeni bir kazaya sebep olmaması için bisikletli kenara alınabilir, bisiklet kenara çekilebilir, araba emniyet şeridine çekilebilir. Bu durumda kazanın nasıl olduğu şüpheli hale gelebilir; olay ilk olduğu anda nasıl olduysa o şekilde kayda alınmasında fayda vardır.

3.2. Orijinal Versiyonların Saklanması

Fotoğrafların orijinal versiyonlarının saklanması, olayın zaman ve konum bilgilerinin kaybolmaması için hayati önem taşır.

blank


Fotoğrafların içerisinde EXIF denen bilgiler yer alır; bu EXIF bilgileri saat ve konum gibi verileri içerir. WhatsApp’tan gönderdiğiniz fotoğraflarda bu bilgiler silinir. Bu nedenle, olay anından sonra çekilen görüntülerin ayrı bir bellek içerisinde orijinal formatıyla saklanması, delil değeri açısından ve ispat amacıyla faydalıdır.

3.3. Tanıkların İsimlerinin Listelenmesi

Olaya tanık olanların isimlerinin listelenmesi ve ne gördüklerini avukata bildirmeleri gereklidir. Böylece, ifade vermesi gereken kişiler hızlıca belirlenebilir.

Bisiklet trafik kazalarından sonra yaşadığımız sorunlardan biri de olay yerinde olan kişilerin tespit edilmesidir. Olay olduktan sonra olay yerinde olan kişiler dağılabilir, herkes kendi evine gidebilir. Sadece belli şahıslar orada kalabilir ve tur a dahil olan, ancak telefon numarasını bilmediğimiz, fakat güzel bir tanıklık yapabilecek kişiler gittiyse, onları tekrardan bulmamız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, kazak kabinde orada olan her kim varsa tur sorumlusu tarafından listeye alınmalı ve telefon numaraları kaydedilmelidir.

blank

Olası bir durumda daha sonra savcılık makamına tanık olarak bildirilmeleri ve dinlenmeleri gerekebilir; dosyanın avukatı bu durumu değerlendirecektir, ancak elimizde hiçbir telefon numarası yoksa dosyadaki avukatın değişmesi bir hayli zorlaşacaktır.

4. Keşif Süreci ve Yalan Beyanların Önlenmesi

Mahkeme sürecinde keşif süreci, yani olay yerine gidip durumun değerlendirilmesi, önemli bir yere sahiptir. Bu süreçte, araç sürücüsü, suçtan sıyrılmak için olayın gerçekte nasıl olduğundan farklı bir şekilde aktarmaya çalışabilir.

4.1. Keşif Süreci

Savcılık, olayı aydınlatmak için olay yerine giderek kazanın nasıl olduğunu uzmanlarla beraber inceleyebilir. Yapılacak bu incelemede asfaltın vaziyeti, fren mesafesi, fren izleri ve kazadan kaynaklı tahribat incelenebilir. Ayrıca, bariyerdeki izler de araştırılabilir ve tercihen olayı gören tanıklar dinlenebilir. Bu yöntemlerle olayın detayları daha iyi anlaşılabilir ve adil bir soruşturma yürütülebilir.

4.2 Yalan Beyanların Önlenmesi

Kaza anında çekilen fotoğraflar ve videolar, keşif sırasında yalan beyanlarda bulunulmasını önler. Bu, olayın gerçek yüzünün ortaya çıkarılması için hayati öneme sahiptir. Yukarda bahsettiğimiz gibi tüm tanıkların dinlenmesi sağlanarak hakikat ortaya çıkarılabilir.

Sonuç Olarak;

Bisiklet kazaları, özellikle trafik yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde sıkça karşılaşılan durumlar. Bu sebeple, hukuki haklarınızı korumak ve hızlı hareket etmek için bu adımları takip edebilirsiniz.

Unutmayın, bir avukatın rehberliği bu zorlu süreçte son derece yardımcı olacaktır. Uzmanlık gerektiren ve savcılık dosyasına sürekli bakmayı gerektiren süreç, bu işin uzmanı tarafından takip edilmesi elzemdir.

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Nisan 9, 2024
İcra Borcum Var Ne Yapmam Gerekir?
blank
Nisan 8, 2024
Eşcinsel Dolandırıcılığı Tuzağı Gay Gibi Şantaj ve İfşa Suçu
blank
Nisan 4, 2024
Kredi Kart Aidat İadesi Nasıl Alınır?
blank
Nisan 3, 2024
İmara Aykırı Yapılarda Devlet Ne Yapar? Pratik Özet
blank
Nisan 2, 2024
Oy Kullanmama Cezası Nedir?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Zaptıyla İmara Aykırı Yapının Düzeltilmesi İçin 30 Gün Süre Verilmezse Ne Olur?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Tutanağı Nasıl Düzenlenir ve İptal Edilir
blank
Mart 29, 2024
Kıdem Tazminatında Tavan Uygulama Sınırı Nedir?
blank
Mart 29, 2024
Ortaklığın Giderilmesi İzalei Şuyu Davası Açılamayan Yasak Olan Haller
blank
Mart 28, 2024
KVKK AYDINLATMA METNİ
blank
Mart 27, 2024
Ramazan Ayında Oruçlu İşçi Yemek Ücreti İsteyebilir Mi?
blank
Mart 25, 2024
İş Sözleşmesinin Kötü Niyetle Feshinde Kötü Niyet Tazminatı
blank
Mart 22, 2024
İmar Planına Karşı İptal Davası ve İtiraz
blank
Mart 22, 2024
Öğlen Yemek Molası Yapmayan İşten Erken Çıkabilir Mi?
blank
Mart 21, 2024
Engelli Heyet Sağlık Raporuna Karşı İptal Davası Nasıl Açılır?
× Avukata Sor