Dilan Engin POLAT Çiftinin Tutuklanması Hukuka Uygun Mu?

Neden Tutuklandılar? Tutuklama Hukuka Uygun Mu? Serbest Kalırlar Mı? Dilan Polat Operasyonunda Ne Oldu?

Dilan Engin Polat çifti kısa sürede zengin olmasıyla Türkiye’nin gündemine düşmüş bir çifttir. Ancak
yakın zamanda basın yansıyan haberlerde bu çiftin POS cihazlarını illegal şekilde temin edip kullanarak kara para akladığı ortaya konulmuş ve geniş bir ekiple hareket ettiği anlaşılmaktadır.

Dilan Polat çiftinin öncelikle gözaltına alınması ve akabinde tutuklanması aslında hukuka uygun bir tedbirdir. Hayatın olağan akışında hiç kimse kısa süre içerisinde milyonlarca dolarlık bir servete ulaşamaz ve olayımızda da görüldüğü üzere bu servete ulaşıldığını gösteren yasal bir belge fatura ve ticaret akışı da ortaya konulamamıştır. Burada kanunun aradığı kuvvetli suç şüphesi görmekteyiz. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu 100. maddede katalog şekilde yer alan suç işleme amacıyla örgüt kurma olayımızda mevcut olabilir.

blank

Dosyada taraf vekilliği yapmadığımızdan dosyanın detayı hakkında bilgi sahibi değiliz ancak bu seviyede büyük bir zenginliğin ve kara para akışının birkaç kişiyle birlikte olmayacağı bir emir komuta zinciri altında iş birliği iş bölümü yapılarak düzen disiplinin içerisinde icra edilmiş olma ihtimali bize kuvvetli görünüyor. Hatta bu profesyonel ekibin içerisinde çeşitli meslek mensupları olma ihtimali de her zaman mevcut.

Dilan Polat Neden Yakalandı? Dilan Engin POLAT Suç Delilleri

Ceza Muhakemesi Kanunu 100. maddede sayıldığı üzere ayrıca delillerin karartılması da tutukluluk sebebi olarak esas alınmış. Düşündüğümüz zaman bu kadar zengin ve arkasında birden çok kişinin bulunma ihtimali olan yapılanmada muhakkak ki delilleri karartmak isteyen yok etmek isteyen ve tanıklar üzerinde baskı kurmaya amaçlayan kötü niyetli kişilerde olacaktır.

blank

Hem delilerin karartılmasını önlemek hem de adil yargılanmanın sağlanması ve şayet varsa örgütün kendi içerisindeki iletişimin kesilmesi için tutuklama tedbiri ceza muhakemesi kanununa göre teorik olarak uygun görünmektedir. Ancak bu yaptıklarımız sadece soyut bir yorumdan ibarettir ve teorik bir tartışmadır çünkü biz dosyanın avukatı değiliz ve dosya ile ilgili gazete haberleri haricinde bir bilgimiz yoktur. Yargılama ilerledikçe dosyanın detaylarını hep beraber göreceğiz.

Şayet bu çift gelirlerini belgelerlerse ve ticaretin içerisinde bu parayı hakkıyla kazandıklarını mahkeme önünde ortaya koyarlarsa mahkeme tahliye kararı verecek ve yargılamanın sonunda beraat edeceklerdir.

Ceza alsınlar veya beraat etsinler hukuka uygun adaletli bir yargılama olacağından eminiz.

Related Posts

blank

FEZLEKE NEDİR?

Fezleke, Arapça kökenli bir kelimedir. ‘’Yazının sonundaki özet’’ anlamını taşımaktadır. Fezleke, Arapça ‘’fa dalika’’ yani ‘’şöyle ki, şu halde’’ kalıplarından türemiş bir kelimedir. Fezleke, bir suçun işlendiğine dair şüphelerin ortaya çıktığı durumlarda cumhuriyet savcılığı emriyle başlatılan soruşturma sürecinin bir parçasıdır....
blank

İnfaz Nasıl Hesaplanır? Online İnfaz Hesaplama

İçindekiler Giriş Yatar Hesabı Nedir? Cezaevindeki Hükümlülerin Durumu Hükümlülerin Cezalarının Hesaplanması İnfaz Hesabı Nedir? Koşullu Salıverme ve Denetimli Serbestlik Yatar Hesabı ve İnfaz Hesabı Arasındaki Farklar Yatar Hesapla Nedir? Yatar Hesapla Nasıl Yapılır? İnfaz Hesapla Nedir? İnfaz Hesapla Nasıl Yapılır?...
blank

Kasten yaralama: Bir anlık öfke ne kadar pahalıya mal olabilir?

KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI  Kasten yaralamaMadde 86- (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten...

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Aralık 7, 2023
Kişiye Sıkı Sıkıya Bağlı Hak Ne Demek?
blank
Aralık 7, 2023
Jigolo Dolandırıcılığı
blank
Aralık 6, 2023
İzalei Şuyu Davasında Yerler Ucuza Mı Gider?
blank
Aralık 5, 2023
İsim Denklik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
blank
Kasım 27, 2023
Ceza Hukukunda Şerik Kavramı Ne Anlama Gelir?
blank
Kasım 27, 2023
Kara Para Nedir? Fenomenler Nasıl Kara Para Aklıyor? Dilan Ve Engin Polat Kara Para Mı Aklıyor?
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Usulsüzlük Cezası Nasıl İptal Edilir? VUK359
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Tarh ve Tahakkuk Nedir? Vergi İtiraz ve Dava Yolları Nelerdir?
blank
Kasım 16, 2023
Kimlik Süresi Biten Yabancının Vekaletname Verememesi Sorunu
blank
Kasım 15, 2023
Anonim Şirketler Avukat Bulundurmak Zorunda Mı?
blank
Kasım 14, 2023
Kadının Beyanı Esastır İlkesi Nedir? Kadının İddiları Gerçek Kabul Edilir Mi?
blank
Kasım 13, 2023
Ortaklığın Giderilmesi Davasında Paylı Mülkiyet Ve Elbirliği Mülkiyet Farkı Var Mıdır?
blank
Kasım 9, 2023
Kiralarda Ve Davalarda Zorunlu Arabuluculuk Sürecinin Dava Açma Süresine Etkisi
blank
Kasım 8, 2023
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Neden İptal Edildi HAGB İptali Sebepler
blank
Kasım 8, 2023
Kat İrtifakı Kurulmuş Binanın Yönetimi Nasıl Olur? Aidat Toplanabilir Mi?
× Avukata Sor