Kaan KAZGAN VS Savaş CEBECİ

Bu makalede, Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci arasında yaşanan medyatik provokasyonları, bu provokasyonların profesyonel dövüşçülerin kariyerlerine olan etkilerini ve sporda saygınlık ve profesyonellik boyutunda çektiğimiz youtube videosundan kesitler aktaracağız.


1.Medyatik Atışmalar

Günümüzde sosyal medyanın etkisiyle sporcuların kariyerleri üzerinde derin yankılar oluşturan medyatik provokasyonlar daha sık yaşanmaktadır. Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci arasında yaşanan olay da bu provokasyonlardan sadece biridir.

2. Olayın Detaylı Arka Planı

Kaan Kazgan, profesyonel dövüşçü kimliğiyle bilinen bir isimdir. Diğer yanda fitness antrenörü olan Savaş Cebeci, Kazgan’a meydan okuyarak dikkatleri üzerine çekti. Bu meydan okuma, sosyal medya üzerinden atışmalarla devam ederken, birçok kişi, bu atışmaların manipülasyon olduğunu, şov olduğunu ve karşılıklı anlaşılarak yapıldığını, göstermelik prim kasmak amacıyla tiyatro ürünü olduğunu söyledi.

Kimse bu kadar atışma arkasında gerçekten bir kavga yaşanacağını tahmin etmiyordu, ancak biz buna ihtimal vermiştik çünkü Kaan Kazgan’ın profesyonel kariyerine yapılmış bir hakaret, itibarını küçültmeye yönelik bir hamle vardı.

Hiçbir profesyonel dövüşçü, bu kadar aşağılamanın altında kalamazdı ve kariyerini kurtarması için mutlaka bir şey yapması gerekiyordu, çünkü profesyonel bir dövüşçü olan Kangal, sanki mücadeleden kaçıyormuş gibi bir izlenim verildi. Burada Savaş Cebeci, olayın çok üzerine gitti, defalarca videolar çekti, çekmekle de kalmadı, tüm platformlarda arka arkaya paylaştı ve takipçilerine kendisinin yenilmez olduğunu iddia etti.

3. Profesyonel Dövüşçülerin Kariyerine Etkiler

Kazgan gibi dövüşçüler için, bu tür medyatik atışmaların kariyer üzerindeki etkisi büyük olabilir. Özellikle Kazgan’ın dövüşçü kimliği ve yetenekleri bilindiği için, bu tür bir provokasyon kariyerine zarar verebilir. Ayrıca, Cebeci’nin Kazgan’a yönelik atışmaları, onun kariyerini ve saygınlığını hedef alıyordu.

Profesyonel dövüşçülerin kariyerlerine baktığımızda, artık organizasyonların şöhret ve üne daha fazla önem verdiklerini görüyoruz. Çünkü önemli olan, sporcuların ne kadar ahlaklı ve düzgün bir sporcu olduğundan öte, ne kadar reklam ve ün sahibi oldukları gerçeğidir. Her ne kadar Kaan Kazgan’ın sporcu lisansı MMA Federasyonu tarafından iptal edilmiş olsa da, henüz iptal edildiğine dair bir resmi açıklama yapılmamıştır. Geriye kalan, Kaan Kazgan’ın zaten yurt dışında her zaman dövüşebilecek bir isim olmasıdır. Yurt dışındaki organizasyonlar, Türkiye federasyonlarının lisanslarını esas almayacaklardır.

4. Sporda Saygınlık ve Profesyonellik

Bu olay, sporda saygınlık ve profesyonellik anlayışının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Kazgan’ın profesyonelliği ve Cebeci’nin atışmaları, sporda saygınlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Biz kavga edilmesini desteklemiyoruz, ancak tarafların savcılıkta verdikleri beyanda bunun bir spor müsabakası olduğunu kendileri söylemişler ve birbirlerinden şikayetçi olmamışlardır. Biz de bu beyana dayanarak tarafların olağan dışı bir spor müsabakası yaptığını kabul edebiliriz. Ancak bu müsabakanın ringde yapılması ve bir hakemin kontrolünde gerçekleştirilmesi tercih edilirdi. Tabii ki Savaş Cebeci’nin saldırgan tutumlarını ve söylemlerini düşündüğümüzde, bu mümkün olmadı. Bu olay, MMA sporuna olan ilgiyi artırmasına rağmen sporcuların itibarını bir miktar zedelemiştir.

5. Görüşlerimiz

Konuyla ilgili görüşlerimizi YouTube videomuza detaylı bir şekilde anlattık, ancak özetlememiz gerekirse, Kaan Kazgan’ın profesyonel bir dövüşçü olduğu aşikardı ve itibarını korumak için meydan okumayı kabul etmemesi gerekiyordu. Aksi takdirde itibarını kaybetme ve alay konusu olma riski vardı. Aslında bu, Kaan Kazgan’ın seçtiği bir kavga değil, içinden çıkması gereken bir problem haline geldi. Umarız bu olay bir ders olur ve kimse kimseye meydan okumaya kalkmaz, biri daha ileri gitmeden önce iki kez düşünür.

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Aralık 7, 2023
Kişiye Sıkı Sıkıya Bağlı Hak Ne Demek?
blank
Aralık 7, 2023
Jigolo Dolandırıcılığı
blank
Aralık 6, 2023
İzalei Şuyu Davasında Yerler Ucuza Mı Gider?
blank
Aralık 5, 2023
İsim Denklik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
blank
Kasım 27, 2023
Ceza Hukukunda Şerik Kavramı Ne Anlama Gelir?
blank
Kasım 27, 2023
Kara Para Nedir? Fenomenler Nasıl Kara Para Aklıyor? Dilan Ve Engin Polat Kara Para Mı Aklıyor?
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Usulsüzlük Cezası Nasıl İptal Edilir? VUK359
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Tarh ve Tahakkuk Nedir? Vergi İtiraz ve Dava Yolları Nelerdir?
blank
Kasım 16, 2023
Kimlik Süresi Biten Yabancının Vekaletname Verememesi Sorunu
blank
Kasım 15, 2023
Anonim Şirketler Avukat Bulundurmak Zorunda Mı?
blank
Kasım 14, 2023
Kadının Beyanı Esastır İlkesi Nedir? Kadının İddiları Gerçek Kabul Edilir Mi?
blank
Kasım 13, 2023
Ortaklığın Giderilmesi Davasında Paylı Mülkiyet Ve Elbirliği Mülkiyet Farkı Var Mıdır?
blank
Kasım 9, 2023
Kiralarda Ve Davalarda Zorunlu Arabuluculuk Sürecinin Dava Açma Süresine Etkisi
blank
Kasım 8, 2023
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Neden İptal Edildi HAGB İptali Sebepler
blank
Kasım 8, 2023
Kat İrtifakı Kurulmuş Binanın Yönetimi Nasıl Olur? Aidat Toplanabilir Mi?
× Avukata Sor