Dede Baba Bu Kadar Malı Kardeşler Kavga Etsin Diye Mi Bıraktı? Mirasçılar Kavga Mı Etmeli?

Mirasçıların arasındaki en ateşli tartışma, “Sen ailemizin hatırasını sattırmak istiyorsun, biz sattırmayız. Babamız burayı satalım diye bize bırakmadı.” tartışmasıdır. Hatıra sebebiyle kimi mirasçı, yerleri satmak istemiyor. Ancak burada tartışmamız gereken konu, miras bırakanın iradesinin ne olduğudur. Miras bırakan, bu yerleri mirasçıları kavga etsin diye mi bıraktı, yoksa aralarında paylaşsınlar diye mi bıraktı?

blank

Miras bırakan, geriye ev, araba, arsa, birden çok daire bırakıp, kendi görevini kendince yerine getirmiş; zamanında yememiş, içmemiş, parayı tasarruf etmiş ve çocuklarına kullansınlar diye, fayda görsünler diye taşınmaz bırakmış. Belki para bırakmış, belki araba bırakmış. Ancak mirasçılar, “hatırası var” diyerek mallara dokunmamakta, sattırmakta ya da kullanmaktalar.

Nedense Genelde Satışa Karşı Çıkan Kardeş Tarlalardan Fayda Elde Etmektedir

Sonra bakıyoruz ve görüyoruz ki, geriye yüzlerce dönüm tarla kalmış. Ancak kardeşlerden bir tanesi bu tarlaları işlemekte, kullanmakta; diğer kardeşler bu tarlalardan bir fayda görmemekte ve yıllarca beklemekteler.

Özellikle tarlalarda 100 dönüm yer eken bir kardeş ciddi para kazanmakta diğer mirasçı hissedarlara pay vermemektedir. Verse dahi çok cüzi miktarlar vermektedir. Genelde de tarlayı işleyen hissedar çocuklarını evlendirecek kadar iyi gelir elde etmekte her sene bir çocuğunu evlendirmektedir.

blank

Miras bırakan, yıllarca tek bir kardeş burayı işlesin, para kazansın diye mi mal biriktirdi? Miras bırakanın adaleti bu olmamalı.

blank

Eminim miras bırakan, hayatta olsaydı, derdi ki: “Ben bu tarlaları hepiniz aranızda eşit paylaşın, hepiniz eşit şekilde faydalanın diye biriktirdim. Bu kadar malı mümkün olduğunca yüzden yaptım, o yüzden yemedim, içmedim, çalıştım. Size bunları bıraktım. Siz benim ölümümden sonra bu yerlere tek kardeşin himayesine verdiniz ve bu yerlere paylaşmadınız. Şimdi mirasçı sayısı, torunlar da eklenince, 50’ye kadar çıktı. Bu yere kimse kullanamaz, kimse fayda göremez hale geldi. Benim vasiyetimi yerine getirmediniz.” diyecektir.

Gerçekten de, hisseli yerler satılmadığı vakit, ne kadar uzun süre sürüncemede kalırsa, mirasçısı sayısı da her geçen sene artacaktır. 2023 yılı itibariyle tebligatlar 100 lirayı buldu. Eğer biz dosyada 50 tane hissedar, yani mirasçıya tebligat çıkarmaya kalksak, toplam 5.000 lira sadece tebligat masrafı yapıyoruz. Şayet mirasçılardan bazıları yurt dışındaysa, tebligatın gidip gelmesi kimi zaman çok daha uzun sürebiliyor.

Çok hissedarlı tarlaların mahkemeden satışının uzun sürmesi sorunlardan ufak bir kısmıdır. Mahkeme uzadıkça ki çok hissedar varsa uzayacaktır, her mirasçının davaya dahil edilmesi gerekir ve masraf üzerine masraf biner. Kimi zaman ise artık dava çözülemeyecek kadar karışık bir hal alabilir.

Miras bırakan, rahmetle vefat eden, malların kardeşler arasında bir şekilde eşit olarak paylaşılmasını arzu ederdi ve paylaşmaya karşı gelindiği zaman, kanuna, adalete uygun şekilde, mahkeme eliyle bunların bölünmesini, mümkünse dağıtılmasını arzu ederdi. O yüzden murisin yıllarca çabalayarak yemeden içmeden biriktirdiği malların, mülklerin murisin hatırasıdır deyip bir paylaşılmasının engellenmesine sessiz kalmayın.

blank

Eğer tarlaları kardeşlerden biri işliyor ve zenginliğine zenginlik katıyor, diğerlerine de hiçbir hak vermiyorsa, buna göz yummayın. Ecrimisil davası açın, ortaklığın giderilmesi davası açın derim. Çünkü mirasbırakan o yerleri satın almak için boşuna yıllar aç kalıp çabalamadı. Mirasbırakan herkes faydalansın diye o mirasları bıraktı.

Miras Satmak Helal Midir? Mirası Satış İçin Avukata Vermek Helal Midir?

Nisa Suresi 11-12. Ve 176. Ayetlere göre miras helaldir. Miras hak olarak tanınmıştır. Paylaşılmasının istenilmesinde, paylaşmaya engel olana karşı dava açmakta ne dine ne de hukuka aykırı bir taraf yoktur.

blank

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Aralık 7, 2023
Kişiye Sıkı Sıkıya Bağlı Hak Ne Demek?
blank
Aralık 7, 2023
Jigolo Dolandırıcılığı
blank
Aralık 6, 2023
İzalei Şuyu Davasında Yerler Ucuza Mı Gider?
blank
Aralık 5, 2023
İsim Denklik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
blank
Kasım 27, 2023
Ceza Hukukunda Şerik Kavramı Ne Anlama Gelir?
blank
Kasım 27, 2023
Kara Para Nedir? Fenomenler Nasıl Kara Para Aklıyor? Dilan Ve Engin Polat Kara Para Mı Aklıyor?
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Usulsüzlük Cezası Nasıl İptal Edilir? VUK359
blank
Kasım 23, 2023
Vergi Tarh ve Tahakkuk Nedir? Vergi İtiraz ve Dava Yolları Nelerdir?
blank
Kasım 16, 2023
Kimlik Süresi Biten Yabancının Vekaletname Verememesi Sorunu
blank
Kasım 15, 2023
Anonim Şirketler Avukat Bulundurmak Zorunda Mı?
blank
Kasım 14, 2023
Kadının Beyanı Esastır İlkesi Nedir? Kadının İddiları Gerçek Kabul Edilir Mi?
blank
Kasım 13, 2023
Ortaklığın Giderilmesi Davasında Paylı Mülkiyet Ve Elbirliği Mülkiyet Farkı Var Mıdır?
blank
Kasım 9, 2023
Kiralarda Ve Davalarda Zorunlu Arabuluculuk Sürecinin Dava Açma Süresine Etkisi
blank
Kasım 8, 2023
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Neden İptal Edildi HAGB İptali Sebepler
blank
Kasım 8, 2023
Kat İrtifakı Kurulmuş Binanın Yönetimi Nasıl Olur? Aidat Toplanabilir Mi?
× Avukata Sor