Borsa Yatırım Dolandırıcıları

Borsa Yatırımcısı Gibi Görünen Dolandırıcılara Karşı Yasal Haklarımız Nelerdir?

Sosyal medya üzerinde yatırım danışmanı gibi gözüken, portföy toplayan, para alan ancak arka planda gerçekten trade yapmayan kişilere dikkat etmeniz için bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu kişiler genellikle Instagram’da reklamlar verip lüks arabalar, lüks saatler, mekanlar ve manken gibi kızlarla dolaşıp sürekli içerik üretirler. Böylece siz de bu kişileri zengin sanırsınız, tuzaklarına düşersiniz.


Dolandırıcıların Kullandıkları İkna Yöntemleri Nelerdir?

Dolandırıcılar, genellikle takibi zor olduğu için Instagram hesapları kullanmaktadırlar. Instagram’da sahte kazanç verileri oluşturmakta ve güven uyandırmaktadırlar. Sıklıkla gördüğümüz mecra Instagram olduğundan, hiçbir kaliteli yatırımcının Instagram hesabından portföy toplamayacağını tekrar hatırlatmak isteriz.

Size, “Değerli yatırımcı, kısa sürede yatırımını katlayacağız, yüksek kazançlar getireceğiz ancak bunun için bize giriş anlamında 5.000 dolar yatırman gerekiyor. Parayı senin danışmanın yönetecek, danışmanına güveneceksin. Biz senin paranı katlayacağız. Arayüzden kullanıcı adı, şifren ne istediğin zaman giriş yapabilir, paranı takip edebilirsin.” şeklinde yatırım tavsiyelerinde bulunurlar.

Daha sonra size bir internet sitesi verirler ve bir arayüzden girişinizi sağlarlar. Kullanıcı adınız ve şifreniz olur. Ne kadar paranız olduğunu görebilirsiniz. Ancak bu paraya müdahale edemezsiniz, sizin yerinize danışman alım satım işlemlerini yapar ve gerçekten de 5.000 dolar para kısa sürede 15.000 dolara kadar çıkar.

blank

Örnek Bir Dolandırıcı Sitesi

Elbette, dolandırıcıların kullandığı bu tür web siteleri, birkaç önemli unsuru ayrıntılı olarak incelediğimizde, gerçek bir finans veya ticaret şirketinden oldukça farklıdır. Bu durum, mağduriyetin önlenmesi ve olası dolandırıcılık faaliyetlerinin hızla tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. İşte bu konuda dikkate alınması gereken temel unsurlar:

1. Web Sitesinin Adresi

Örnek olarak verdiğiniz “customer” ismiyle açılmış bir URL, bir şirketin resmi ve güvenilir olmasını sağlamaz. Gerçek bir şirketin genellikle kendi marka veya firma adıyla ilgili bir alan adı olur.

blank

2. Vergi Levhaları ve Ticaret Sicil Kayıtları

Gerçek bir firma olsaydı, vergi levhaları, ticaret sicil kayıtları gibi resmi belgeleri kolaylıkla web sitesinde paylaşır olması gerekirdi. Bu belgeler, şirketin yasal bir varlık olduğunu ispat eder.

3. BDDK Sertifikaları ve Denetimleri

Finans sektöründe faaliyet gösteren firmaların BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetleniyor olmaları gerekir. Eğer böyle bir denetim veya sertifika yoksa, bu durum da ciddi bir şüphe oluşturur.

4. Arama Motorlarındaki Görünürlük

Google gibi arama motorlarında firmanın adının hiç çıkmaması da, firmanın resmi bir varlık olmadığına işaret edebilir.

5. Erişim Sorunları

Bazı dolandırıcılar, potansiyel kurbanlarını kandırmak için web sitesinin sadece belirli kişilere veya belirli bir IP aralığına açık olacak şekilde düzenler. Böylece, web sitesine erişmeye çalışan diğer kişiler “Sayfa görüntülenemiyor” gibi hatalar alır.

Düzgün bir yatırım firmasının web sitesinde böyle oyunlara yer yoktur.

6. Gizli Arayüzler

Bu tür dolandırıcılar genellikle sahte yatırım platformları veya sahte ticaret arayüzleri oluşturarak mağdurları oyalayabilirler. Bunlar tamamen sahte olabilir ve gerçek piyasa verileriyle hiçbir ilgisi olmayabilir.

blank

İnternet sitesine bakmaya çalıştığımızda ise anasayfada aslında böyle bir site olmadığını görüyoruz

blank

Yatırım Riskinizi Gittikçe Arttırırlar ve Kazanç Vaatleri Yükselir

Size daha riskli yatırımlar önerirler, ancak daha yüksek para yatırıp daha yüksek kazanç elde edebileceğinize dair stratejiler çıkartırlar. Siz de kısa sürede yüksek kazanç elde ettiğinizi düşünerek daha da para yatırma eylemine girersiniz.

İşlem Terste Kaldı Dikkat

En sonunda borsadaki düşüşlerden kaynaklı veya ekonomiden, seçimlerden, savaştan, pandemiden, kıtlıktan kaynaklı herhangi bir sebep bulur, ve pozisyonun tersine kaldığını, paranın yandığını ancak bir miktar daha para verirlerse doğru yatırımlarla yatırımınızın eski haline geleceğini iddia ederler.

blank

Neticede siz paranızı sistemde görürsünüz, ancak paranızı geri çekemezsiniz, sizi ikna ederler. Geri çekmek istediğiniz zaman da müsaade etmezler, zaten geriye parayı göndermeyeceklerdir. Bu kişiler trade yapmazlar, başlarından beri amaçları dolandırmaktır.

Bakiyeniz Eskiye Düştü

Bu dolandırıcılar bir de üzerine bakiyenizin eksiye düştüğünü söylerler ve ek para talep ederler.

blank

Borsacı Olduğunu Söyleyen Kişi Tarafından Dolandırıldım Haklarım Nelerdir?

Peki dolandırıldıysanız ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kendi başınıza hareket etmemenizi tavsiye ediyorum, çünkü işin içine bilişim hukuku ve ceza hukuku girmekte, delil elde etme, analiz etme, savcılığı yönlendirme gibi çeşitli aşamalardan oluşan karmaşık bir hukuki süreç sizi beklemektedir.

blank

Savcılık Şikayeti Öncesi Bilişim Uzmanları İle Delil Topluyoruz

Bu anlamda öncelikle savcılık şikayeti düşünülebilir. Savcılık şikayetinde biz, ofis olarak, bilişim uzmanı ekiplerle çalışmaktayız. Bilişim uzmanları sayesinde kullandıkları sitenin arayüzünü keşfedip, kişilerin Türkiye’de olup olmadığı, arayüzü kurdukları domainin kimin adına kayıtlı olup olmadığı gibi elde edebildiğimiz ne kadar teknik varsa hepsini elde etmeye çalışmaktayız.

blank

Nasıl Hızlı Delil Toplarız?

Akabinde elde ettiğimiz delilleri savcının önüne, savcının işini kolaylaştıracak şekilde sunmaktayız. Böylece savcılık, doğrudan bulduğumuz deliller üzerinden ilgili kurumlara yazı yazarak dosyamız için gerekli delilleri toplayacaktır. Bu bize ciddi oranda vakit kazandırır.

blank

Ceza dosyasında dolandırıcıları, telefon numarasından, bankaların ATM kamera kayıtlarından veya herhangi bir şekilde bıraktıkları izlerden yakalamış olursak, bunu dolandırıcılar cezada indirim almak için mecburen bizim zararımızı gidermek isteyeceklerdir.

blank

Bu şekilde kaybetmiş olduğumuz parayı tahsil edebiliyoruz.

Dolandırıcılara Karşı Tazminat Davası Açabilir Miyim?

İkinci hakkımız ise tazminat davası açma hakkıdır. Tazminat davası uzun sürer ve ispatlaması zordur. Ayrıca davayı kazandıktan sonra dolandırıcıların üzerine kayıtlı mal var mı, yok mu, yani icraya gittiğimiz zaman karşımızda bir muhatap olabilecek miyiz, bulamayacak mıyız? Bu sorunun cevabını aramamız gerekir.

Dolandırıcı Üzerine Kayıtlı Mal Bulursak İhtiyati Haciz Alırız

Eğer yakaladığımız şahsın üzerine kayıtlı birden çok mal varsa, mal varlığını kaçırmadan önce tüm zararımıza ilişkin tedbir kararı almalıyız ki dolandırıcı şahıs malları satmasın. Tazminat davaları açtığımızda bunlar olmaktadır. Burada savcılık dosyasından kişileri tespit edip, dava aşamasına geçmeden ekip halinde titiz bir çalışma yapmaktayız.

Dolandırıldım Avukat Ne Tavsiye Eder? Size tavsiyemiz nedir?

blank

Size şunu tavsiye ediyoruz: Eğer başınıza böyle bir dolandırıcılık olayı geldiyse, WhatsApp hattımız üzerinden bize delillerinizi iletin.

Whatsapp hattı üzerinden sağlayacağımız görüşme ve akabinde dava süreci ile kaybettiklerinizi geri almanın bir yolu olabilir.

Related Posts

blank

Avukatın Ofisine Gidip İcra Borcu Öderken Dikkat Edilecekler

Avukatın Ofisine Giderek Borç Ödeyeceğim Ne Yapmam Gerekiyor? Alacaklı Avukatı ile İletişim Kurarak Borç Ödeme Yöntemleri Avukatın ofisine giderek borç ödeme süreci, bazı temel adımlar ve dikkat edilmesi gereken önemli detaylar içerir. Bu süreçte, ödemelerin doğru ve güvenli bir şekilde...
blank

İcra Borcum Var Ne Yapmam Gerekir?

İcra Sürecine Girdiğinizde Bilmeniz Gerekenler İcra, borçların tahsil edilmesi amacıyla devlet tarafından yürütülen resmi bir süreçtir. Bu süreçte, borçlulara ödeme emri gönderilir ve gerekli adımların atılması beklenir. Ancak bu sürecin karmaşık yapısı ve eklenen ek maliyetler, birçok kişi için kafa...
blank

Eşcinsel Dolandırıcılığı Tuzağı Gay Gibi Şantaj ve İfşa Suçu

Eşcinsel Bireyleri Hedef Alan İnternet Dolandırıcılığı ve Şantaj: Yasal Haklar ve Korunma Yöntemleri İnternet, 21. yüzyılda insanların birbirleriyle bağlantı kurma şeklini köklü bir şekilde değiştirmiştir. Sosyal ağlar, çevrimiçi topluluklar ve mesajlaşma uygulamaları, sınırsız iletişim olanakları sunarak dünya genelinde milyonlarca insan...
blank

Kredi Kart Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Kart Aidatı Alınması Yasal Mıdır? Bilindiği üzere, kredi kartları günümüzde pek çok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve bu kartlara ilişkin çeşitli ücretler, kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bu bağlamda, yıllık üyelik ücreti gibi ücretler özellikle ön plana çıkmaktadır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti...
blank

İmara Aykırı Yapılarda Devlet Ne Yapar? Pratik Özet

İmara Aykırı Yapı Nedir? “İmara aykırı yapı” kavramı, bir şehir veya bölgede belirlenen inşaat ve yapı standartlarına veya izinlerine uymayan yapılar için kullanılır. Bu durum, genelde belediyelerin veya ilgili yerel yönetim birimlerinin belirlediği imar planlarına ve bina yönetmeliklerine uyulmaması anlamına...
blank

Oy Kullanmama Cezası Nedir?

Oy Kullanmanın Önemi ve Yükümlülüğü: Türkiye’de İdari Yaptırımlar Türkiye’de demokratik süreçlerin temel taşlarından biri, vatandaşların oy kullanma hakkı ve bu hakkın kullanılmasının önemi üzerine kuruludur. Anayasa ve yasalar, vatandaşların seçimlerde oy kullanmalarını sadece bir hak olarak değil, aynı zamanda bir...
blank

Yapı Tatil Zaptıyla İmara Aykırı Yapının Düzeltilmesi İçin 30 Gün Süre Verilmezse Ne Olur?

Yapı Tatil Zaptı İle Verilen 30 Günlük Sürenin Önemi ve İdarenin Sorumluluğu Yapı tatil zaptı, inşaat faaliyetleri sırasında, inşaatın belirli aşamalarında ya da tamamında, yasalara, yönetmeliklere, imar planlarına ya da yapı ruhsatına aykırılıklar tespit edildiğinde, ilgili belediye veya yetkili idare...
blank

Yapı Tatil Tutanağı Nasıl Düzenlenir ve İptal Edilir

Yapı Tatil Zaptı Neden Önemlidir? Yapı tatil zaptı, mevcut yapının hukuka ve imar mevzuatına aykırı tüm yönlerini ayrıntılı bir şekilde kayıt altına alan resmi bir belgedir. Bu belgenin, İmar Kanunu’nun 32. maddesinde belirtilen katı şekil şartlarına uygun olarak hazırlanması zorunludur....
blank

Kıdem Tazminatında Tavan Uygulama Sınırı Nedir?

Kıdem Tazminatında Tavan Uygulama Nedir? Kıdem tazminatının tavan miktarının belirlenmesi, işverenlerin ödeyecekleri maksimum kıdem tazminatı miktarını sınırlar. Bu uygulama, birçok ülkede, özellikle de Türkiye’de, çeşitli nedenlerle hayata geçirilmiştir. Kıdem tazminatı tavanının belirlenmesinin ana amacı, işverenler üzerindeki mali yükü dengelemek ve...
blank

Ortaklığın Giderilmesi İzalei Şuyu Davası Açılamayan Yasak Olan Haller

Hangi Hallerde Ortaklığın Giderilmesi Davası Açılamaz Ortaklığın giderilmesi davasının hangi hallerde açılacağını çoğunlukla herkes biliyor ancak fark istisnalarda gizlidir. İstisnaları bilen farkı yaratır. Burada da makale ve kitap taramaları sonucunda bulduğumuz istisnaları ekledik. Ortaklığın giderilmesi, birden fazla kişinin mülkiyet hakkına...
blank

KVKK AYDINLATMA METNİ

6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU (“KVKK”) KAPSAMINDA AYDINLATMA METNİ AMAÇ VE KAPSAM6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun (“KVKK”) 10. maddesine istinaden, kişisel verilerin işlenme süreçleri, üçüncü kişilere aktarılması, toplanma yöntemleri, hukuki sebepleri ve KVKK’nın 11. maddesinde yer alan hakları konularında;...
blank

Ramazan Ayında Oruçlu İşçi Yemek Ücreti İsteyebilir Mi?

Ramazan’da Yemekhane Hizmeti Varsa Oruçlu İşçi Ne Yapmalı? Eğer bir iş yerinde, iş sözleşmesi ya da uygulamalar gereği, işçilere yemek verilmesi taahhüt edilmişse ve işçiler bu yemeği herhangi bir nedenle yiyemiyorlarsa, bu durumda yemeklerinin parasal değeri işçilere ödenmelidir. Özellikle, bu...
blank

İş Sözleşmesinin Kötü Niyetle Feshinde Kötü Niyet Tazminatı

Kötü Niyet Tazminatının Tanımı ve Amacı Kötü niyet tazminatı, Türkiye’deki İş Kanunu’nun 17. maddesinin 6. fıkrasında yer alan bir hükümdür ve belirli koşullar altında çalışanlara sağlanan bir koruma önlemidir. Bu tazminatın amacı, işçilerin iş güvencesi altında olmadıkları durumlarda, işverenler tarafından...
blank

İmar Planına Karşı İptal Davası ve İtiraz

Temel Kavramları Öğren İmar planı iptal davalarının mantığını anlamak için imar planlarının ne işe yaradığını ve ne olduklarını çeşitlerini anlatan yazımıza göz atın. İmar Planları Hukuka Aykırı Olabilir Nazım imar planı ve uygulama imar planı ilan edilmiş ve askıya çıkmış...
blank

Öğlen Yemek Molası Yapmayan İşten Erken Çıkabilir Mi?

Ramazanda Öğlen Yemek Yemiyorum Erken Çıksam Olur Mu? Molasız çalışmak mümkün müdür? Yemek yemek yerine çalışıp işten erken çıksak nasıl olur fikri ramazanda özellikle akıllara geliyor. Ara Dinlenme Sürelerinin Esnek Uygulanması Ramazan Ayında İşçi Hakları Ramazan ayı, Müslümanlar için oruç...

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Nisan 9, 2024
İcra Borcum Var Ne Yapmam Gerekir?
blank
Nisan 8, 2024
Eşcinsel Dolandırıcılığı Tuzağı Gay Gibi Şantaj ve İfşa Suçu
blank
Nisan 4, 2024
Kredi Kart Aidat İadesi Nasıl Alınır?
blank
Nisan 3, 2024
İmara Aykırı Yapılarda Devlet Ne Yapar? Pratik Özet
blank
Nisan 2, 2024
Oy Kullanmama Cezası Nedir?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Zaptıyla İmara Aykırı Yapının Düzeltilmesi İçin 30 Gün Süre Verilmezse Ne Olur?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Tutanağı Nasıl Düzenlenir ve İptal Edilir
blank
Mart 29, 2024
Kıdem Tazminatında Tavan Uygulama Sınırı Nedir?
blank
Mart 29, 2024
Ortaklığın Giderilmesi İzalei Şuyu Davası Açılamayan Yasak Olan Haller
blank
Mart 28, 2024
KVKK AYDINLATMA METNİ
blank
Mart 27, 2024
Ramazan Ayında Oruçlu İşçi Yemek Ücreti İsteyebilir Mi?
blank
Mart 25, 2024
İş Sözleşmesinin Kötü Niyetle Feshinde Kötü Niyet Tazminatı
blank
Mart 22, 2024
İmar Planına Karşı İptal Davası ve İtiraz
blank
Mart 22, 2024
Öğlen Yemek Molası Yapmayan İşten Erken Çıkabilir Mi?
blank
Mart 21, 2024
Engelli Heyet Sağlık Raporuna Karşı İptal Davası Nasıl Açılır?
× Avukata Sor