Borsa Yatırım Dolandırıcıları

Borsa Yatırımcısı Gibi Görünen Dolandırıcılara Karşı Yasal Haklarımız Nelerdir?

Sosyal medya üzerinde yatırım danışmanı gibi gözüken, portföy toplayan, para alan ancak arka planda gerçekten trade yapmayan kişilere dikkat etmeniz için bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu kişiler genellikle Instagram’da reklamlar verip lüks arabalar, lüks saatler, mekanlar ve manken gibi kızlarla dolaşıp sürekli içerik üretirler. Böylece siz de bu kişileri zengin sanırsınız, tuzaklarına düşersiniz.

blank

Dolandırıcıların Kullandıkları İkna Yöntemleri Nelerdir?

Dolandırıcılar, genellikle takibi zor olduğu için Instagram hesapları kullanmaktadırlar. Instagram’da sahte kazanç verileri oluşturmakta ve güven uyandırmaktadırlar. Sıklıkla gördüğümüz mecra Instagram olduğundan, hiçbir kaliteli yatırımcının Instagram hesabından portföy toplamayacağını tekrar hatırlatmak isteriz.

Size, “Değerli yatırımcı, kısa sürede yatırımını katlayacağız, yüksek kazançlar getireceğiz ancak bunun için bize giriş anlamında 5.000 dolar yatırman gerekiyor. Parayı senin danışmanın yönetecek, danışmanına güveneceksin. Biz senin paranı katlayacağız. Arayüzden kullanıcı adı, şifren ne istediğin zaman giriş yapabilir, paranı takip edebilirsin.” şeklinde yatırım tavsiyelerinde bulunurlar.

Daha sonra size bir internet sitesi verirler ve bir arayüzden girişinizi sağlarlar. Kullanıcı adınız ve şifreniz olur. Ne kadar paranız olduğunu görebilirsiniz. Ancak bu paraya müdahale edemezsiniz, sizin yerinize danışman alım satım işlemlerini yapar ve gerçekten de 5.000 dolar para kısa sürede 15.000 dolara kadar çıkar.

blank

Örnek Bir Dolandırıcı Sitesi

Elbette, dolandırıcıların kullandığı bu tür web siteleri, birkaç önemli unsuru ayrıntılı olarak incelediğimizde, gerçek bir finans veya ticaret şirketinden oldukça farklıdır. Bu durum, mağduriyetin önlenmesi ve olası dolandırıcılık faaliyetlerinin hızla tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. İşte bu konuda dikkate alınması gereken temel unsurlar:

1. Web Sitesinin Adresi

Örnek olarak verdiğiniz “customer” ismiyle açılmış bir URL, bir şirketin resmi ve güvenilir olmasını sağlamaz. Gerçek bir şirketin genellikle kendi marka veya firma adıyla ilgili bir alan adı olur.

blank

2. Vergi Levhaları ve Ticaret Sicil Kayıtları

Gerçek bir firma olsaydı, vergi levhaları, ticaret sicil kayıtları gibi resmi belgeleri kolaylıkla web sitesinde paylaşır olması gerekirdi. Bu belgeler, şirketin yasal bir varlık olduğunu ispat eder.

3. BDDK Sertifikaları ve Denetimleri

Finans sektöründe faaliyet gösteren firmaların BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetleniyor olmaları gerekir. Eğer böyle bir denetim veya sertifika yoksa, bu durum da ciddi bir şüphe oluşturur.

4. Arama Motorlarındaki Görünürlük

Google gibi arama motorlarında firmanın adının hiç çıkmaması da, firmanın resmi bir varlık olmadığına işaret edebilir.

5. Erişim Sorunları

Bazı dolandırıcılar, potansiyel kurbanlarını kandırmak için web sitesinin sadece belirli kişilere veya belirli bir IP aralığına açık olacak şekilde düzenler. Böylece, web sitesine erişmeye çalışan diğer kişiler “Sayfa görüntülenemiyor” gibi hatalar alır.

Düzgün bir yatırım firmasının web sitesinde böyle oyunlara yer yoktur.

6. Gizli Arayüzler

Bu tür dolandırıcılar genellikle sahte yatırım platformları veya sahte ticaret arayüzleri oluşturarak mağdurları oyalayabilirler. Bunlar tamamen sahte olabilir ve gerçek piyasa verileriyle hiçbir ilgisi olmayabilir.

blank

İnternet sitesine bakmaya çalıştığımızda ise anasayfada aslında böyle bir site olmadığını görüyoruz

blank

Yatırım Riskinizi Gittikçe Arttırırlar ve Kazanç Vaatleri Yükselir

Size daha riskli yatırımlar önerirler, ancak daha yüksek para yatırıp daha yüksek kazanç elde edebileceğinize dair stratejiler çıkartırlar. Siz de kısa sürede yüksek kazanç elde ettiğinizi düşünerek daha da para yatırma eylemine girersiniz.

İşlem Terste Kaldı Dikkat

En sonunda borsadaki düşüşlerden kaynaklı veya ekonomiden, seçimlerden, savaştan, pandemiden, kıtlıktan kaynaklı herhangi bir sebep bulur, ve pozisyonun tersine kaldığını, paranın yandığını ancak bir miktar daha para verirlerse doğru yatırımlarla yatırımınızın eski haline geleceğini iddia ederler.

blank

Neticede siz paranızı sistemde görürsünüz, ancak paranızı geri çekemezsiniz, sizi ikna ederler. Geri çekmek istediğiniz zaman da müsaade etmezler, zaten geriye parayı göndermeyeceklerdir. Bu kişiler trade yapmazlar, başlarından beri amaçları dolandırmaktır.

Bakiyeniz Eskiye Düştü

Bu dolandırıcılar bir de üzerine bakiyenizin eksiye düştüğünü söylerler ve ek para talep ederler.

blank

Borsacı Olduğunu Söyleyen Kişi Tarafından Dolandırıldım Haklarım Nelerdir?

Peki dolandırıldıysanız ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kendi başınıza hareket etmemenizi tavsiye ediyorum, çünkü işin içine bilişim hukuku ve ceza hukuku girmekte, delil elde etme, analiz etme, savcılığı yönlendirme gibi çeşitli aşamalardan oluşan karmaşık bir hukuki süreç sizi beklemektedir.

blank

Savcılık Şikayeti Öncesi Bilişim Uzmanları İle Delil Topluyoruz

Bu anlamda öncelikle savcılık şikayeti düşünülebilir. Savcılık şikayetinde biz, ofis olarak, bilişim uzmanı ekiplerle çalışmaktayız. Bilişim uzmanları sayesinde kullandıkları sitenin arayüzünü keşfedip, kişilerin Türkiye’de olup olmadığı, arayüzü kurdukları domainin kimin adına kayıtlı olup olmadığı gibi elde edebildiğimiz ne kadar teknik varsa hepsini elde etmeye çalışmaktayız.

blank

Nasıl Hızlı Delil Toplarız?

Akabinde elde ettiğimiz delilleri savcının önüne, savcının işini kolaylaştıracak şekilde sunmaktayız. Böylece savcılık, doğrudan bulduğumuz deliller üzerinden ilgili kurumlara yazı yazarak dosyamız için gerekli delilleri toplayacaktır. Bu bize ciddi oranda vakit kazandırır.

blank

Ceza dosyasında dolandırıcıları, telefon numarasından, bankaların ATM kamera kayıtlarından veya herhangi bir şekilde bıraktıkları izlerden yakalamış olursak, bunu dolandırıcılar cezada indirim almak için mecburen bizim zararımızı gidermek isteyeceklerdir.

blank

Bu şekilde kaybetmiş olduğumuz parayı tahsil edebiliyoruz.

Dolandırıcılara Karşı Tazminat Davası Açabilir Miyim?

İkinci hakkımız ise tazminat davası açma hakkıdır. Tazminat davası uzun sürer ve ispatlaması zordur. Ayrıca davayı kazandıktan sonra dolandırıcıların üzerine kayıtlı mal var mı, yok mu, yani icraya gittiğimiz zaman karşımızda bir muhatap olabilecek miyiz, bulamayacak mıyız? Bu sorunun cevabını aramamız gerekir.

Dolandırıcı Üzerine Kayıtlı Mal Bulursak İhtiyati Haciz Alırız

Eğer yakaladığımız şahsın üzerine kayıtlı birden çok mal varsa, mal varlığını kaçırmadan önce tüm zararımıza ilişkin tedbir kararı almalıyız ki dolandırıcı şahıs malları satmasın. Tazminat davaları açtığımızda bunlar olmaktadır. Burada savcılık dosyasından kişileri tespit edip, dava aşamasına geçmeden ekip halinde titiz bir çalışma yapmaktayız.

Dolandırıldım Avukat Ne Tavsiye Eder? Size tavsiyemiz nedir?

blank

Size şunu tavsiye ediyoruz: Eğer başınıza böyle bir dolandırıcılık olayı geldiyse, WhatsApp hattımız üzerinden bize delillerinizi iletin.

Whatsapp hattı üzerinden sağlayacağımız görüşme ve akabinde dava süreci ile kaybettiklerinizi geri almanın bir yolu olabilir.

Related Posts

blank

Adli Sicil ve Arşiv Kaydı Nedir Nasıl Silinir?

Adli Sicil Nedir? Adli sicil, bir kişi hakkında verilmiş kesin mahkeme kararlarının saklandığı bir kayıttır. Bu kayıtta sadece kesinleşmiş kararlar bulunur. Yani mahkemenin devam ettiği durumlar bu kayda dahil edilmez. Örnek: Ahmet, bir suçla ilgili mahkemeye çıkarıldı. Bu dava hâlâ...

Üvey Baba Soyadı Çocuğa Verilemez

Çocuğun Soyadı Değişiklikleri Türkiye’de aile yapısındaki değişiklikler, özellikle boşanma veya yeniden evlenme sonrası çocukların soyadlarının ne olacağı konusunda çeşitli hukuki meseleleri gündeme getirebilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nda Çocuğun Soyadı Türk Medeni Kanunu, çocuğun doğumu sırasında hangi soyadını alacağını açıkça belirtir. Kural...
blank

Narsist Partnerden Boşanmak ve Narsizme Karşı Önlemler

Narsisizm Nedir? Narsisizm kelimesinin etimolojik kökeni, Yunan mitolojisinde su kenarında kendi yansımasına aşık olan ve bu yüzden hayatını tüketen Narkissos karakterine dayanır. Psikolojik literatürde ise bu terim, genellikle başkalarından onay alarak özsaygılarını yükseltmek isteyen bireyler için kullanılır. Bu insanlar, alınan...
blank

Narsisti Nasıl Anlarız? 9 Maddede Tanı ve Teşhis

Narsisti Anlamak Mümkün Mü? Narsist kişilerle bir hayat sürdürmeye çalışmak, patlak lastikle yol almak gibidir. Çok enerji ister çok emek ister çok yorucudur. Boşanma davaları öncesinde danışmanlık verdiğimiz müvekkillerin hikayelerine çalışırken psikolog ve akademisyenlerin çalışmalarından yararlandık. Bu yazıda verdiğimiz 9...
blank

Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci Kavgasının Hukuki Arka Planı

Kaan KAZGAN VS Savaş CEBECİ Bu makalede, Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci arasında yaşanan medyatik provokasyonları, bu provokasyonların profesyonel dövüşçülerin kariyerlerine olan etkilerini ve sporda saygınlık ve profesyonellik boyutunda çektiğimiz youtube videosundan kesitler aktaracağız. 1.Medyatik Atışmalar Günümüzde sosyal medyanın etkisiyle...
blank

İstanbul Sözleşmesi Nedir? Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Ne Anlatır?

İstanbul Sözleşmesinin Amacı Nedir? 2011’de İstanbul’da imzalanan “İstanbul Sözleşmesi”, kadınları ve aileyi şiddetten korumayı hedefleyen uluslararası bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın temel felsefesi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının önemine dayanmaktadır. Bu sözleşmenin getirdiği ilkelere dayanarak Türkiye, 2012’de “Ailenin Korunması Ve...
blank

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır? A’dan Z’ye Detaylı Rehber

Marka Tescil Başvurusu Yaparken Bilmeniz Gerekenler 1. Ayırt Edici Marka Seçimi: Markanın tescil edilebilmesi için en temel özelliklerden biri ayırt edicilik kapasitesidir. Bu, bir markanın, sektöründe veya piyasada var olan diğer markalar arasında, tüketicinin zihninde net bir şekilde ayırt edilebilir...
blank

Savcılık Dosyaları Neden UYAP’da Görünmüyor?

Savcılık Dosyaları Neden Gizlidir? Savcılık dosyalarının içerdiği bilgilere erişimin kontrol altında tutulması, hem bireylerin özel hayatlarının korunması hem de adli süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından kritik bir öneme sahiptir. 1. Gizliliğin Önemi Savcılık Soruşturmalarının Etkinliği: Gizlilik ilkesi, soruşturma sürecinin...
blank

Banka Hesap Dolandırıcılarının Yeni Tuzağı Komisyoncu ve Aracılar

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi Ne? Aracılar Ne İş Yapar? Son dönemlerde dolandırıcılıkta bir trend yakalamış durumda: sokak sokak, cadde cadde gezen komisyoncular aracılığıyla mağduriyetler artıyor. Bu komisyoncuların belirlediği hedef kitlesi finansal zorluklar içinde olanlar. Özellikle işi olmayan, maddi sıkıntıları olan ve...
blank

İcra Mahkemeleri Neden Ön İnceleme Duruşması Yapmaz?

Hukuk dünyasında, yargılama süreçleri genellikle belirli protokoller ve prosedürler çerçevesinde ilerler. Türkiye’de, birçok dava Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) çerçevesinde ön inceleme duruşmasıyla başlar. Ancak, İcra Mahkemelerine yapılan başvurular, bu genel prosedürün dışında bir yere sahip olabilir. Özellikle, İcra Mahkemelerine yapılan...
blank

Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Bir Partnerden Boşanma

Borderline Nedir? Borderline Kişilik Bozukluğu (BKB), duygusal istikrarsızlık, yoğun ilişkiler ve kimlik sorunları gibi belirleyici özelliklerle tanınır. Bu bozukluğa sahip bireylerle evlilik veya uzun süreli ilişkiler, çoğu zaman bir dizi zorluk ve karmaşık duygusal dinamikle karakterize edilir. Araştırmalara göre borderline...
blank

Hisse Senedi Saklama Ücreti Nedir?

Bankalar Neden Hisse Senedi Saklama Ücreti Alır? Hisse senedi saklama ücreti, yatırım hesabınızı yöneten aracı kurumun, hisse senetlerinizi saklamak için talep ettiği bir ücrettir. Bu ücret genellikle yıllık bazda kesilir ve hesap bakiyenizden otomatik olarak düşülür. Saklama ücretinin amacı, yatırımcıların...
blank

آیا ترکیه پناهندگان را پذیرفته است؟ (Does Turkey Accept Refugees?)

برای افرادی که در حال جستجوی پناهندگی در ترکیه هستند یا در این فرآیند هستند، درک مسیرهای موجود برای ورود به ترکیه و فرمالیت‌های مرتبط بسیار مهم است. در اینجا یک راهنمای جامع با سناریوهای احتمالی است: سناریو ۱: ورود...
blank

Our Contribution to Human Rights and Immigration Policies as Turkey’s Leading Team in Immigration Law

As one of Turkey’s leading legal teams in the field of immigration law, we consider it our duty to provide legal support to foreign nationals residing in the country. We have extensive experience in critical issues such as deportation orders...
blank

Yabancılar Hukuku Alanında Açtığımız Davalar Sınır Dışı Kararları Hak İhlalleri

Türkiye’nin Lider Yabancılar Hukuku Ekibi Olarak İnsan Hakları ve Göç Politikalarına Katkımız Yabancılar hukuku alanında Türkiye’nin önde gelen avukatlık ekiplerinden biri olarak, ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişilere hukuki destek sağlamayı bir görev biliriz. Özellikle sınır dışı edilme kararları ve geri...

Yorum Bırakın

Recent Articles

Eylül 25, 2023
Üvey Baba Soyadı Çocuğa Verilemez
blank
Eylül 22, 2023
Narsist Partnerden Boşanmak ve Narsizme Karşı Önlemler
blank
Eylül 22, 2023
Narsisti Nasıl Anlarız? 9 Maddede Tanı ve Teşhis
blank
Eylül 20, 2023
Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci Kavgasının Hukuki Arka Planı
blank
Eylül 10, 2023
İstanbul Sözleşmesi Nedir? Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Ne Anlatır?
blank
Eylül 10, 2023
Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır? A’dan Z’ye Detaylı Rehber
blank
Eylül 8, 2023
Savcılık Dosyaları Neden UYAP’da Görünmüyor?
blank
Eylül 8, 2023
Banka Hesap Dolandırıcılarının Yeni Tuzağı Komisyoncu ve Aracılar
blank
Eylül 8, 2023
İcra Mahkemeleri Neden Ön İnceleme Duruşması Yapmaz?
blank
Eylül 5, 2023
Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Bir Partnerden Boşanma
blank
Eylül 2, 2023
Hisse Senedi Saklama Ücreti Nedir?
blank
Eylül 1, 2023
آیا ترکیه پناهندگان را پذیرفته است؟ (Does Turkey Accept Refugees?)
blank
Eylül 1, 2023
Our Contribution to Human Rights and Immigration Policies as Turkey’s Leading Team in Immigration Law
blank
Ağustos 31, 2023
Yabancılar Hukuku Alanında Açtığımız Davalar Sınır Dışı Kararları Hak İhlalleri
blank
Ağustos 31, 2023
Asylum Process in Turkey: How Can I Seek Asylum in Turkey? Can I Become a Refugee in Turkey?
× Avukata Sor