Savcılık Dosyaları Neden Gizlidir?

Savcılık dosyalarının içerdiği bilgilere erişimin kontrol altında tutulması, hem bireylerin özel hayatlarının korunması hem de adli süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından kritik bir öneme sahiptir.

1. Gizliliğin Önemi

Savcılık Soruşturmalarının Etkinliği: Gizlilik ilkesi, soruşturma sürecinin etkili ve verimli ilerlemesini sağlar. Aksi halde, soruşturmada yer alan bilgilerin dışarı sızması, tanıkların veya şüphelilerin etkilenmesine yol açabilir.


Dosyada kamera görüntüleri olmadığını öğrenen diğer şüpheliler ifade değiştirip suçun ortaya çıkmasını engelleyebilirler. Savcı gizliliği korumak zorundadır.

Kişisel Verilerin Korunması: Dosyada yer alan bilgiler, bireylerin özel hayatına dair kritik bilgileri içerebilir. Bu bilgilerin korunması, bireylerin temel haklarını korumaya yöneliktir. Savcılık dosyalarında çok fazla kişisel veri olur. TC kimlik numarasından sağlık muayenesindeki kişisel biyolojik verilere kadar her tür veri savcılık dosyasında bulunabilir.

Gizliliğe dair üniversitelerde verilen en sık örneklerden biri, kendini bilmez bir adamın, saygın bir iş adamı hakkında tecavüz iftirasında bulunmasıdır. Eğer soruşturmalar gizli olmasaydı, bu tecavüz iftirası daha hiç araştırılmadan, sadece savcılıkta bu iftiranın kaydı olduğu için kişi hakkında olumsuz bir intiba ve olumsuz bir imaj oluşturulacaktı.

blank

Ancak savcılık aşaması, suç olma ihtimali olan eylemleri de, hiçbir şekilde suçu olmayan karalama, iftira veya hatalı bildirimlerin engellendiği bir işlevi de sağladığından, savcılık dosyaları kayıtları, e-devlet üzerinde veya Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) portalı üzerinde gözükmez.

2. Gizliliğe Getirilen Sınırlamalar

Avukatın Bilgi Alma Hakkı: Şüphelinin avukatı, müvekkilinin haklarını koruyabilmek adına dosyada yer alan bilgilere erişebilir. Ancak bu erişim, soruşturmanın seyrini etkilemeyecek ölçüde kimi zaman sınırlandırılabilir.

Avukatlık Kanunu gereği avukatlar da bilgi alma hakkına sahiptir ancak savcı kimlik sureti ile bir talep dilekçesi ve inceleme sebebi talep edebilir.

blank

Mağdurun Bilgi Alma Hakkı: Suç mağdurları da, kendileriyle ilgili kısımlara erişim hakkına sahiptir. Ancak bu hak, genellikle yargılama sürecinde daha belirgin hale gelir.

3. Örnek Olaylar

2018’de yaşanan bir olayda, bir gazetecinin savcılık dosyasında yer alan bilgilere erişim sağladığı ve bu bilgileri basınla paylaştığı iddia edilmişti. Olayın ardından gizlilik ihlali tartışmaları başlamış, gazeteci hakkında soruşturma başlatılmıştı.

blank

Bir diğer olayda ise, savcılık soruşturması kapsamında bir iş adamının telefon dinlemeleri basına sızdırılmış, bu durum kişisel verilerin korunması kapsamında büyük bir tartışma yaratmıştı.

Savcılık Dosyaları Neden UYAP’da Görünmez

Savcılık dosyaları neden UYAP ortamında gözükmez sorusunun cevabı aslında basittir. Yukarıda anlatıldığı üzere, savcılık dosyalarında gizlilik esastır.

Savcılık dosyalarında gizlilik öyle bir boyuttadır ki, kişi kendi soruşturma dosyasını dahi UYAP üzerinde göremez.

UYAP üzerinde gözükenler, açılmış ceza dosyalarıdır. Bu, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın suç kapsamında yeterli delil toplamış ve gerçekten bu kişinin suç işlediğine inanarak ceza davasını açtığı anlamına gelir.

Ceza Davası Nasıl Açılır? Ceza Davasını Kim Açar?

Ceza davasını vatandaşlar açamaz. Eğer asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesi dosyanız varsa, UYAP dosya sorgulama ekranına tıklarsanız, dosyanızı görebilirsiniz. Eğer burada bir dosya görmüyorsanız, ya dosyanız yoktur ya da savcılık aşamasında devam eden bir soruşturmanız bulunabilir.

Soruşturma Dosyamı Öğrenmek İstiyorum

Savcılıktaki Dosyamı Nasıl Görebilirim? Savcılık Dosyam Hakkında Bilgi Alabilir Miyim? Nasıl Savcılık Dosyama Ulaşabilirim?

Kendim Savcılığa Giderek Dosyamı Öğrenebilir Miyim?

Savcılığa gidip kimlik ibraz ederek dosyalarınız hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Ancak vatandaşa detaylı bilgi verilmediğini görmekteyiz.

Kuvvetle muhtemel, kendiniz savcılığa gittiğinizde, size dosyayı muhtemelen teslim etmeyeceklerdir. Sadece hakkınızda atılı suçu size söyleyeceklerdir.

Karşı tarafın ne beyan ettiğini, nasıl bir şikayette bulunduğunu, elinde hangi delillerin olduğunu, olaya dair görüntülerin olup olmadığı, tanıkların dinlenip dinlenmediği, dinlenmiş ise kaç tanık dinlendiği gibi detaylı bilgileri muhtemelen size vermeyeceklerdir.

Soruşturma Dosyalarıma Nasıl Erişebilirim?

Soruşturma dosyaları, UYAP’ta gözükmez. Bu sebeple, dosyalarınıza erişebilmek için fiziken savcılığa gitmeniz ve dosya hakkında bilgi talep etmeniz gerekmektedir. Eğer yukarıda anlattığımız gibi kendi başınıza bu bilgilere ulaşamıyorsanız, yazının devamını okuyun.

blank

Soruşturma Dosyaları Hakkında En Pratik Bilgiye Nasıl Ulaşırım?

Soruşturma dosyalarına en hızlı avukat ulaşıp bilgi alabilir. Avukatlık Kanunu avukatlara çeşitli ayrıcalıklar tanımıştır.

Savcılık dosyalarınız hakkında hızlı ve güvenilir bir bilgi almak için firmamıza başvuru yapabilirsiniz. Türkiye genelinde verdiğimiz danışmanlık hizmetleriyle, binlerce kişiye yardımcı olduk. Türkiye’nin dört bir yanında anlaşmalı olarak çalıştığımız çözüm ortağı avukatlarla sizlere destek sağlamaktayız.

Ekibimizdeki deneyimli avukatlar, dosyanızdaki mevcut bilgilere erişerek, hakkınızda yapılmış olan suçlamaları ve diğer detayları size iletebilirler. Eğer isterseniz, savunma dilekçenizi de uzman ceza avukatlarımız aracılığıyla hazırlayabiliriz.

blank

Dosyamın Savcısını Nasıl Öğrenebilirim?

Adliyeye gidip kimlik ibraz etmeniz ve ilgisini ispatlayarak memura kanıtladığınız takdirde dosyanın savcısını öğrenebilirsiniz. Bunun için soruşturma dosyanızı bilmeniz gerekiyor. Kimlik ibraz ettiğinizde hakkınızdaki soruşturma dosyaları savcılık ön bürodaki memurun ekranında çıkacağından numarayı kolayca öğreneceksiniz.

Dosyamın Savcısıyla Görüşebilir Miyim?
Savcı ile görüşme talebini dosya numarasını öğrendikten sonra memura iletebilirsiniz. Dosyanın memuru savcı ile görüşüp müsaitlik durumuna ve görüşme gerekçenize göre sizi yönlendirecektir. Ancak savcıyı danışmak maksatlı rahatsız edemezsiniz. Savcı danışma makamı değildir. Dosyanızla ilgili danışmanlık almak için bir avukata başvurmanız gerekir. Savcıya sadece önemli bir bilgi vermek veya hayati bir konuyu görüşmek derdinizi anlatmak gerektiğinde başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Nisan 9, 2024
İcra Borcum Var Ne Yapmam Gerekir?
blank
Nisan 8, 2024
Eşcinsel Dolandırıcılığı Tuzağı Gay Gibi Şantaj ve İfşa Suçu
blank
Nisan 4, 2024
Kredi Kart Aidat İadesi Nasıl Alınır?
blank
Nisan 3, 2024
İmara Aykırı Yapılarda Devlet Ne Yapar? Pratik Özet
blank
Nisan 2, 2024
Oy Kullanmama Cezası Nedir?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Zaptıyla İmara Aykırı Yapının Düzeltilmesi İçin 30 Gün Süre Verilmezse Ne Olur?
blank
Nisan 1, 2024
Yapı Tatil Tutanağı Nasıl Düzenlenir ve İptal Edilir
blank
Mart 29, 2024
Kıdem Tazminatında Tavan Uygulama Sınırı Nedir?
blank
Mart 29, 2024
Ortaklığın Giderilmesi İzalei Şuyu Davası Açılamayan Yasak Olan Haller
blank
Mart 28, 2024
KVKK AYDINLATMA METNİ
blank
Mart 27, 2024
Ramazan Ayında Oruçlu İşçi Yemek Ücreti İsteyebilir Mi?
blank
Mart 25, 2024
İş Sözleşmesinin Kötü Niyetle Feshinde Kötü Niyet Tazminatı
blank
Mart 22, 2024
İmar Planına Karşı İptal Davası ve İtiraz
blank
Mart 22, 2024
Öğlen Yemek Molası Yapmayan İşten Erken Çıkabilir Mi?
blank
Mart 21, 2024
Engelli Heyet Sağlık Raporuna Karşı İptal Davası Nasıl Açılır?
× Avukata Sor