EYT nedir ? EYT kimleri kapsar? EYT ne zaman yürürlüğe girecek?  EYT başvuru süreci nasıl olacak ? Emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılacak? Kimler yüksek maaş alır ? İlk EYT maaşı ne zaman yatar ? EYT maaşı ne zaman yatar ? Emeklilik talep dilekçesi nasıl yazılır? EYT emeklilik dilekçe talep örneği ? EYT davası nasıl açılır?

İnternetten avukat tutulur mu ?

8 Eylül 1999 öncesi emeklilik sigorta girişi olan herkesi yaş şartı olmadan kapsar. Sigorta girişinin tespiti için açılması gereken dava hizmet tespit davası için tıklayın.

blank
blank

SSK’lı olanlar 25 yıl sigortalılık süresini doldurmuş erkeklerden,5000 gün prim ödemişlerse yaşları ne olursa olsun emekli olabileceklerdir. Kadınlarda ise sigortalılık süresinin 20 yılı doldurmuş olması gerekir.

blank

Bağkur ve emekli sandığına tabi olanlarda ise 25 yıl sigorta süresinin dolduran erkeklerden 9000 gün prim ödenmiş ise emekli olabileceklerdir. Kadınlar ise 20 yıl sigortalılık süresi ve 7200 prim günü olarak düzenleme yapılmıştır.

Düzenlemede görüldüğü üzere yaş sınırlaması yoktur. Yaş sınırlaması kaldırılmıştır. Prim günü ve sigortalılık süresini tamamlamamış olanlar ise kademe kademe bunları tamamladıkları oranda emekli olacaklardır.

Borçlanma ile EYT nasıl olur? Borçlanarak EYT’li olunur mu? EYT için borçlanmak mümkün müdür?

Borçlanma ile işe giriş tarihinin geri çekilmesini düzenleyen 5510 sayılı Kanun 41.maddesinin uygulanmasına bir engel yoktur. Bu maddenin uygulanmayacağına dair bir istisna getirilmemiştir.

Bu kapsamda askerlik borçlanması, yurtdışı borçlanma, doğum borçlanması ve staj istinası gibi mevzuatta düzenlenen hakların kullanılması mümkündür.

EYT ne zaman yürürlüğe girecek ? EYT yürürlük tarihi?

Başvuru açıldığından e devlet üzerinden başvuru talep formu açılacaktır.

EYT başvurusu nasıl yapılır ?

E devlete girince arama kısmına emekli yazarak aratın. Resimlerdeki sarı işaretli butonlara tıklayarak ilerleyin.

blank
blank
blank
blank

Çalışan EYT’liler haklı sebeple iş akdini feshederek ( 08 kodu- Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle) SGK’ya başvuruda bulunmalıdır. EYT’liler e devlet üzerinden yapacakları başvuruda istedikleri bankayı da seçebilecektir. Başvurunun nasıl yapılacağı yukarıdaki ekranda aşama aşama anlatılmıştır.

EYT maaş hesabı nasıl yapılır ?

Tüm emekli maaşı bağlananların yapıldığı gibi   3 dönem üzerinden hesaplanarak yapılacaktır.

1.DÖNEM

1999 yılı öncesi

2.DÖNEM

1999 yılı – 2008 arası

3.DÖNEM

2008’den sonrası

Şeklindedir.

Emekli aylığı hesabına  çalışılan yıllar,     aylık kazançları, çalışma süreleri,  yaş beklerken ödenen fazla primler, işe ara verip vermediklerine göre değişecektir.

Kimler daha yüksek maaş alır? Emekli maaşım ne kadar olacak ? Emekli maaşı hesaplama? Emekli maaşını nasıl yükseltiriz? Emekli maaşını yükseltmek için ne yapmak gerekir? Emekli maaşının yükselmesi için yapılacaklar ? Emekli maaşını artırmanın yolları ?

Prim gün sayısının çok olmasına göre değil, bildirilen prime esas kazancın tutarına göre emekli maaşı belirlenecektir. Başvurunun kabulünden itibaren takip eden ilk ay emekli maaşı hesaba yatırılacaktır.

Ne zaman emekli olacağımı nerden öğrenirim ? Ne zaman emekli olacağımı nasıl öğrenirim ? Emeklilik yaşı hesaplama nasıl yapılır ?  Emeklilik yaş hesaplama? Ne zaman emekli olurum? Ne zaman emekli olacağımı nasıl öğrenebilirim ? Ne zaman emekli olacağımı merak ediyorum ? Ne zaman emekli olabilirim ? Ne zaman emekli olurum EYT ? Ne zaman emekli olurum SGK ? Ne zaman emekli olurum 4a ?

E devlet üzerinden hesaplanması mümkündür. Sigorta kolu ve hizmet başlama tarihinin girilmesi gerekir.

blank

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim

EYT kabul edilmezse hizmet tespit açabilir miyim ? Hizmet tespit davası hangi koşullarda açılır?  Hizmet tespit davası açmanın şartları nelerdir? İşe giriş kaydım çıkmazsa dava açabilir miyim?

Sigortalılık başlangıç süresinin 8 Eylül 1999 öncesi olmaması nedeniyle başvuru reddedilirse hizmet tespit davası açılarak sigortalılık girişinin tespiti gerekecektir. Sigortalılık girişinin tespiti için açılacak hizmet tespit davaları ayrı bir yazının konusu olup detaylar barındırmaktadır.

Yorum Bırakın

Recent Articles

Eylül 25, 2023
Üvey Baba Soyadı Çocuğa Verilemez
blank
Eylül 22, 2023
Narsist Partnerden Boşanmak ve Narsizme Karşı Önlemler
blank
Eylül 22, 2023
Narsisti Nasıl Anlarız? 9 Maddede Tanı ve Teşhis
blank
Eylül 20, 2023
Kaan Kazgan ve Savaş Cebeci Kavgasının Hukuki Arka Planı
blank
Eylül 10, 2023
İstanbul Sözleşmesi Nedir? Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Ne Anlatır?
blank
Eylül 10, 2023
Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır? A’dan Z’ye Detaylı Rehber
blank
Eylül 8, 2023
Savcılık Dosyaları Neden UYAP’da Görünmüyor?
blank
Eylül 8, 2023
Banka Hesap Dolandırıcılarının Yeni Tuzağı Komisyoncu ve Aracılar
blank
Eylül 8, 2023
İcra Mahkemeleri Neden Ön İnceleme Duruşması Yapmaz?
blank
Eylül 5, 2023
Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Bir Partnerden Boşanma
blank
Eylül 2, 2023
Hisse Senedi Saklama Ücreti Nedir?
blank
Eylül 1, 2023
آیا ترکیه پناهندگان را پذیرفته است؟ (Does Turkey Accept Refugees?)
blank
Eylül 1, 2023
Our Contribution to Human Rights and Immigration Policies as Turkey’s Leading Team in Immigration Law
blank
Ağustos 31, 2023
Yabancılar Hukuku Alanında Açtığımız Davalar Sınır Dışı Kararları Hak İhlalleri
blank
Ağustos 31, 2023
Asylum Process in Turkey: How Can I Seek Asylum in Turkey? Can I Become a Refugee in Turkey?
× Avukata Sor