Faizsiz Kredi Veriyoruz Diye Arıyorlar

Son zamanlarda, özellikle ekonomik zorluklar nedeniyle, faizsiz kredi vaatleriyle yapılan dolandırıcılıklar artmış durumda.


Bu tür dolandırıcılık vakaları, genellikle güven oluşturma, aciliyet yaratma ve kişisel bilgileri isteme yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir.

Mağdur olmamak için yazıyı sonuna kadar okuyun. Ayrıca dolandırıldıysanız paranın geri alınması için gerekli yolları da yazıda anlatıyoruz.

1. Dolandırıcılık Yöntemleri ve Örnekler:

A. Güven Oluşturma: Dolandırıcılar, genellikle resmi görünen e-postalar göndererek veya gerçek banka çalışanlarını taklit ederek güven oluştururlar. Örneğin, bir dolandırıcı, ‘XYZ Bankası’ndan Ahmet’ adıyla sizi arayıp, bankanızın yeni bir faizsiz kredi kampanyası başlattığını söyleyebilir. Bu durumda, Ahmet’in sesi çok profesyonel ve inandırıcı gelebilir.

Güven veren ses tonu sayesinde size gelen mesajları onaylarsınız, size gelen mesajdaki linklere tıklarsınız ve böylece hesaplarınızdan çekim yapılır.

B. Aciliyet Yaratma: Dolandırıcılar, sınırlı bir teklif veya hızla bitmek üzere olan bir fırsat gibi bahanelerle aciliyet hissi yaratırlar. Mesela, ‘Bu kredi teklifi yalnızca bugün için geçerli‘ veya ‘Hemen başvurmalısınız, yoksa fırsatı kaçırırsınız‘ gibi ifadeler kullanabilirler.

C. Kişisel Bilgilerin İstenmesi: Dolandırıcılar, kredi başvurusu yapmak bahanesiyle kimlik numaranızı, banka hesap bilgilerinizi veya kredi kartı detaylarınızı talep ederler. Örneğin, ‘Kredi başvurunuzu tamamlamak için lütfen kimlik numaranızı ve banka hesap bilgilerinizi verin‘ diyerek sizi kandırmaya çalışabilirler.

Profesyonel olanlar ise bunları sormaz ancak girerken sesli şekilde tuşlamanız gerektiğini söylerek sizin dalgınlığınızdan faydalanırlar.

blank

2. Kimlik Avı ve Kimlik Hırsızlığı:

A. Kimlik Avı (Phishing): Dolandırıcılar, gerçek bir bankanın web sitesine çok benzeyen sahte bir site oluşturabilir. Size bu sahte siteye yönlendiren bir e-posta gönderip, bankacılık bilgilerinizi güncellemeniz gerektiğini söyleyebilirler. Örneğin, ‘Güvenlik güncellemesi yapmanız gerekiyor, lütfen buraya tıklayarak bilgilerinizi onaylayın‘ şeklinde bir mesaj alabilirsiniz. Ya da hesabınızda tehlikeli bir hareket var, terör finansmanında kullanılıyor olabilir acilen hesap güvenliğinizi alın veya bu linkte ekrandan giriş yaparak hesabınızı dondurabilirsiniz, diyebilirler.

B. Kimlik Hırsızlığı: Bu durumda, dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi (adınız, soyadınız, doğum tarihiniz gibi) ele geçirerek kredi kartı başvurusu yapabilir veya mevcut hesaplarınıza erişebilirler. Örnek olarak, bir dolandırıcı sizin adınıza kredi kartı başvurusunda bulunup, alışveriş yapabilir.

Arabanızdan cüzdan çalınarak hırsızlık yapılmış olabileceği gibi online satış sitelerinden hacklenen veriler de kullanılabilir.

4. Zararlı Yazılımlar (Malware): Dolandırıcılar, zararlı bir yazılım (malware) içeren bir e-posta göndererek bilgisayarınıza sızabilirler. Bu e-postada genellikle dikkat çekici bir konu başlığı ve zararlı bir link bulunur. Örneğin, ‘Acil: Hesabınız tehlikede!’ başlıklı bir e-posta alıp, verilen linke tıkladığınızda, bu zararlı yazılım cihazınıza bulaşır ve kişisel bilgilerinizi çalmaya başlar.

Banka Dolandırıcılığı Telefon Dolandırılığı Nitelikli Dolandırıcılık Suçudur

Nitelikli dolandırıcılık suçu, Türk Ceza Kanunu’nda ciddi cezai yaptırımlarla karşılanır. Bu suçun cezası, genellikle 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Ancak suçun niteliğine ve mağdurun uğradığı zararın büyüklüğüne bağlı olarak, bu ceza miktarı artırılabilir veya azaltılabilir.

Bu suçu işleyenlerin yakalanamadığı algısına kapılmamak gerekir. Her hırsız bir gün bir hata yapar ve yakalanır. Kullandıkları kiralık hesaplar ve SIM kartlar da tespit edildikçe bir yerde bir şekilde paranın izi sürülebilir olacaktır.


“İddianamedeki “anlatıma, Bakırköy 27.Asliye Ceza Mahkemesinin kararındaki gerekçeye ve 26/11/2016 tarihinde kabul edilen ….. tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6763 Sayılı Yasanın 14.maddesi ile ….. maddesinin birinci fıkrasına eklenen (1) bendinde “Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle” işlenmesi halinin nitelikli dolandırıcılık olarak kabul edilmesine göre 5235 sayılı Kanunun 37/2. maddesi uyarınca yerinde görülmeyen Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesinin …… Karar sayılı görevsizlik kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.” İSTANBUL BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 13. CEZA DAİRESİ Esas:2017-217 Karar:2017-212 Karar Tarihi:27.01.2017

blank

Paramızı Geri Alabilir Miyiz?

Dolandırıcılara Kaptırdığımız Parayı Nasıl Geri Alırız?
Dolandırıcılar bir telefon numarası üzerinden arama sağlamaktadır. Sonuçta bu telefon numarası dolandırıcılarla bağlantılı birilerinin üzerine olabileceği gibi sahte kimliklerle de açılmış numaralar olabilir. Bu aşamaların içerisinde illa bir yerde bir şekilde bu işin içinde olanların ses tonu, ses kaydı, kamera görüntüsü gibi veriler üzerinden kimliklerinin tespit edilmesi mümkündür.

Cezada İndirim Almak İçin Bu Kez Dolandırıcılar Para Teklif Ediyor

Zararı gidermek dolandırıcıların TCK 168.maddeye göre 2/3 indirim alması söz konusudur. Bu indirimi almak için zararı tamamen gidermesi gerekecektir.

Yargılamada dolandırıcıdan faizi ile beraber kaptırmış olduğumuz pararın tamamını zarar kalemi olarak talep edebiliriz. Ancak bunun için etkili bir şikayet süreci ve delillerin uzman bir avukat tarafından değerlendirilerek hukuki sürecin takibi gerekir.

Mahkeme Size Zararınızı Sorar

Mahkeme zararınız ne kadar deyince, 100.000 TL dolandırıldıysak faizi ile beraber 110.000 TL deriz.

Dolandırıcı paramızı yatırmazsa kendisi ciddi bir indirimi kaçıracaktır. O parayı ne yapıp edip ödemek mecburiyetindedir.

Etkin pişmanlık

Madde 168 – (Değişik: 29/6/2005 – 5377/20 md.)(1) Hırsızlık, mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, hileli iflâs, taksirli iflâs (…) suçları tamamlandıktan sonra ve fakat bu nedenle hakkında kovuşturma başlamadan önce, failin, azmettirenin veya yardım edenin bizzat pişmanlık göstererek mağdurun uğradığı zararı aynen geri verme veya tazmin suretiyle tamamen gidermesi halinde, verilecek cezanın üçte ikisine kadarı indirilir.(61)(

2) Etkin pişmanlığın kovuşturma başladıktan sonra ve fakat hüküm verilmezden önce gösterilmesi halinde, verilecek cezanın yarısına kadarı indirilir.

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Şubat 20, 2024
Macaristan Gayrimenkul Yatırımı İle Kalıcı İkamet Nasıl Alınır?
blank
Şubat 8, 2024
Türkiye ve İran Arasındaki Adli İşbirliği Anlaşması
blank
Şubat 7, 2024
Avukat Bedava Dava Alabilir Mi?
blank
Şubat 6, 2024
Ortaklığın Giderilmesinde Paralar Nasıl Paylaştırılır?
blank
Şubat 5, 2024
Mobbing Nedir?
blank
Ocak 30, 2024
İdareye Başvurmadan Doğrudan Tam Yargı Davası Açılabilir Mi? İdari İşlem ve İdari Eylem Nedir?
blank
Ocak 24, 2024
Başkasının Eserini Kitabımda Kullanabilir Miyim?
blank
Ocak 22, 2024
Sınai Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Benzerlik ve Farkları
blank
Ocak 20, 2024
İnhisari Ne Demek?
blank
Ocak 18, 2024
Muris Muvazaası Mirastan Mal Kaçırma Nedir?
blank
Ocak 18, 2024
Bahçeyi Otoparkı Depoyu İşgal Edenden Nasıl Ecrimisil Alınır?
blank
Ocak 18, 2024
İşgalci Kira Açıklamasıyla Ödeme Yapıyor Geri Yollamak Gerekir Mi?
blank
Ocak 16, 2024
Ecrimisil Davası Nedir? İntifadan Men Koşulu Nedir?
blank
Ocak 10, 2024
Yabancı Çocukların Eğitim Ve Sağlık Hakkı
blank
Ocak 10, 2024
Endikasyon ve Komplikasyon Nedir?
× Avukata Sor