Büyük Veri Hırsızlığı, Türkiye’de Kişisel Veriler Ele Mi Geçirildi?

Kişisel Veri Hırsızlığı Nedir?

Kişisel veri çalınması, bilgisayar korsanları veya siber suçlular tarafından çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Bu tür saldırılar, kötü amaçlı yazılım ve casus yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilebileceği gibi, bazen güvenlik açıklarından da yararlanarak yapılabilmektedir. Bu veriler daha sonra farklı amaçlarla kullanılabilir.

Sıklıkla trafik kazası geçiren kişilerin kişisel verilerinin memurlar tarafından satıldığına tanık olmaktayız. Ancak son zamanlar veri tabanları hacklenerek veriler toplu olarak sızdırılmaya başlandı.

Kişisel Veri Hırsızlarının Taktikleri

İnsanları telefonla arayarak uygunsuz resim, daha çok kişisel veri yahut para karşılığında iş tekliflerinde bulunan veya para karşılığı uygunsuz resimlerle alakalı tekliflerde bulunan kişiler genellikle dolandırıcılardır.

Bu tür dolandırıcılık yöntemlerinde, kişisel verilere erişim elde edilir ve mağdurların güvenini kazanmak için çeşitli hileler kullanılır. Bu tür durumlarda, dolandırıcılar genellikle para veya kişisel verilerin yayınlanmasını tehdit ederek mağdurlardan fidye talep edebilirler.

blank

Türkiye’de Kişisel Veriler Nasıl Çalınıyor Ve Kullanılıyor

Türkiye’de son dönemde gündeme gelen büyük veri hırsızlığı, başlangıcı +90 olmayan birçok telefon numarası tarafından çok sayıda vatandaşımızın telefonla aranmasıyla başlamıştır.

Aramalar genel itibariyle WhatsApp üzerinden yapılmaktadır.

Telefon numarası, bazen adı soyadı ve hatta T.C. kimlik numarası ele geçirilen vatandaşlar kendilerine bu bilgiler ibraz edildiğinde karşılarındaki kişinin yetkili birisi olduğunu düşünebilmekteler.

Oysaki durum böyle değil. Karşıdaki kişi para veya iş teklif edip öncesinde yine para yahut birtakım uygunsuz resimler isteyebiliyor.

Daha sonra bu verileri de kullanıp kişiye şantaj yapıyor.

blank

Kişisel Verilere Dair Suçlar Ve Cezaları

Belirtmek gerekir ki Türkiye’de kişisel veriler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile korunmaktadır.

Ceza kanununa göre aşağıdaki eylemleri işleyen kişiler belirtilen cezalara muhatap kalacaklardır.

Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi durumu bir suçtur, bu suçu işleyene 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

Eğer bu kişisel veriler, kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkinse, ceza yarı oranında artırılır.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kayda Alınan Görüntüler

Eğer suçun konusunu Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 236. maddesinin beşinci ve altıncı fıkraları uyarınca kayda alınan beyan ve görüntüler oluşturuyorsa, verilecek ceza bir kat artırılır.

Kamu Görevlisinin Görevi Gereği Elde Ettiği Kişisel Verileri Satması

Kişisel verilerin kamuda görevli bir kişi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılarak veya belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kişisel verilerin, kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına rağmen sistem içinde yok edilmemesi durumunda, görevini yerine getirmeyenlere 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

Eğer suçun konusunu Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre ortadan kaldırılması veya yok edilmesi gereken veriler oluşturuyorsa, verilecek ceza bir kat artırılır.

Kişisel Verilerim Ele Geçirildi Ne Yapmalıyım?

Eğer kişisel verilerinizin çalındığından veya dolandırıldığınızdan şüpheleniyorsanız, derhal ilgili makamlara (Emniyet, Siber Suçlarla Mücadele Birimi, CİMER, BTK, Cumhuriyet Savcılıkları) başvurmanız önemlidir. Aynı zamanda banka ve diğer hesaplarınızdaki şüpheli aktiviteleri de finansal kuruluşlara bildirmeniz gerekmektedir.

Kişisel verilerinizin çalındığına dair bir bulgu, bir arama veya bir delil tespit ettiyseniz bir avukatla çalışarak şikayet sürecini ve bilgilerinizi kurtarma yahut güvene alma aşamalarını daha kolay yönetebilirsiniz.

Kişisel Veri Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Tedbirler

Kişisel veri çalınması ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için alınabilecek önlemler arasında şunlar yer alabilir:

  • Kişisel verilerinizi koruyun: Hassas kişisel bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun ve yalnızca güvenilir kaynaklarla paylaşın.
  • Şüpheli telefon aramalarına karşı dikkatli olun: Bilmediğiniz veya güvenmediğiniz numaralardan gelen telefon aramalarına karşı dikkatli olun ve kişisel bilgilerinizi telefon aracılığıyla paylaşmaktan kaçının.
  • Güçlü şifreler kullanın: Online hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler kullanın ve düzenli olarak şifrelerinizi değiştirin.
  • Güvenlik yazılımı kullanın: Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza güvenlik yazılımları yükleyerek kötü amaçlı yazılımlara karşı korunabilirsiniz.
  • Güvenilir kaynaklar kullanın: İnternetteki kaynaklara erişirken güvenilir ve resmi siteleri tercih edin ve şüpheli bağlantılardan kaçının.
  • Eğitim alın: Siber güvenlik konusunda bilinçlenmek için eğitimlerden faydalanın ve güvenlik önlemleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

blank

Macaristan Gayrimenkul Yatırımı İle Kalıcı İkamet Nasıl Alınır?

Macaristan Parlamentosu Yeni Düzenlemesi Yatırımcı Misafir Uygulaması Macaristan Parlamentosu, ülkede yabancı yatırımcılara yönelik bir “misafir yatırımcı oturum programı” başlatan yeni bir düzenlemeyi onayladı. Bu program, yatırımcılara Macaristan’daki gayrimenkul alımları aracılığıyla on yıla kadar ikamet etme olanağı tanıyor. Programa katılmak için...
blank

Türkiye ve İran Arasındaki Adli İşbirliği Anlaşması

Genel Bakış ve Amaç Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti arasında imzalanan adli işbirliği anlaşması, her iki ülkenin vatandaşlarının yasal haklarını koruma ve suçla mücadelede işbirliğini güçlendirme amacını taşır. Anlaşma, Ankara’da 3 Şubat 2010 tarihinde imzalanmıştır. Anlaşma, adli yardımlaşma, belgelerin...
blank

Avukat Bedava Dava Alabilir Mi?

Avukat Ücretsiz İş Alabilir Mi? Kanunda Avukatın Ücreti Nasıl Düzenlenir? Türkiye’deki Avukatlık Kanunu’nun 164. maddesi, avukatlık ücretlerinin belirlenmesine ve minimum ücret düzenlemesine ışık tutar. Bu düzenleme kapsamında, avukatlık hizmetlerinin karşılığı olarak kabul edilen meblağ veya değerin belirlenmesi esastır. Kanun, ücretlerin...
blank

Ortaklığın Giderilmesinde Paralar Nasıl Paylaştırılır?

İzalei Şuyu Davasında Para Geldi Paylaşım Nasıl Olacak? Ortaklığın giderilmesi davalarında gayrimenkul satıldığı zaman havuzda biriken para doğrudan hissedarlara dağıtılmaz. Eğer devletin eliyle bir gayrimenkul satılıyorsa, buradan devlet de bir miktar pay alacaktır. Örnek Paylaşım Tablosu Tapu Harcı Bu paylara...
blank

Mobbing Nedir?

Mobbing Kelime Anlamı Nedir? Mobbing Ne Anlama Gelir? Mobbing, Latince “mob” kelimesinden türetilmiş ve ‘dağınık bir kalabalık’ anlamına gelen bir kavramdır. İlk kez, Heinz Leymann isimli bir endüstri psikoloğu tarafından akademik literatüre dahil edilmiştir. Bu terim genellikle İngilizce’de, bireyleri psikolojik...
blank

İdareye Başvurmadan Doğrudan Tam Yargı Davası Açılabilir Mi? İdari İşlem ve İdari Eylem Nedir?

Tam Yargı Davası Nedir? İdarenin haksız bir eylemi nedeniyle oluşan zarar için açılan tazminat davasına tam yargı davası denir. Tam yargı davası idareye karşı yani kamu kurumları, valilikler, bakanlıklar gibi kurumlara karşı açılır. Tam yargı davasının klasik örnekleri arasında, idarenin...
blank

Başkasının Eserini Kitabımda Kullanabilir Miyim?

Başkasının Eserini Yayınlarda Nasıl Kullanabilirim? İktibas Nedir? İktibas, dil kökeni olarak ‘alıntı yapma’ ya da ‘ödünç alma’ gibi anlamlara gelirken, hukuk alanında da bu anlamlara paralel bir yorum kazanır. Bu bağlamda, iktibas, bir eserin bir kısmının veya tamamının, eser sahibine...
blank

Sınai Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Benzerlik ve Farkları

Sınai Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Sınai mülkiyet ve fikri mülkiyet, modern dünyada yaratıcılığın ve yeniliğin korunmasında kritik rol oynar. Her ikisi de yaratıcı çalışmaların ve inovasyonların korunması için tasarlanmıştır, ancak farklı alanları ve özellikleri kapsarlar. Sınai Mülkiyet Tanım ve Kapsam:...
blank

İnhisari Ne Demek?

Kelime Anlamı İnhisar kelimesi, dilbilimsel kökeni itibarıyla Arapça bir terim olan “hasr” kökünden türemiştir. Bu kök, “hasretmek”, “bir yere ayırmak” ya da “bir yerde toplamak” gibi anlamlara sahiptir. Türkçeye geçiş sürecinde “inhisar” kelimesi, “belirli bir yerde veya bir kişinin elinde...
blank

Muris Muvazaası Mirastan Mal Kaçırma Nedir?

Muris Muvazaası ve Yargıtay İçtihatları Muris Muvazaası Nedir? Muris muvazaası, miras bırakacak bir kişinin, miras haklarına sahip olacak kişileri (mirasçıları) bu haklardan mahrum bırakma amacıyla gerçekleştirdiği bir hukuki manevradır. Bu durumda, muris, aslında bağışlamak istediği taşınmazı satıyormuş gibi göstererek, tapu...
blank

Bahçeyi Otoparkı Depoyu İşgal Edenden Nasıl Ecrimisil Alınır?

İşgalciye Karşı Ne Yapılabilir? Gelip Eşyalarını Tarlaya Atana Ne Yapılır? Bazı insanlar başkasının bahçesine araba, römork, lastik, konteyner gibi eşyalarını bırakmaktalar. Nasıl olsa kullanmıyorlar kalsın diye başlayan işgal İsrail’in Filisitin’i işgaline dönebiliyor. Başta bir iki hafta dursun kaldırırsınız diye izin...
blank

İşgalci Kira Açıklamasıyla Ödeme Yapıyor Geri Yollamak Gerekir Mi?

Hissedarlardan Birinin Yaptığı Kira Sözleşmesi Diğerlerini Bağlamaz Türkiye coğrafyasında yaygın olarak rastlanan bir hukuki problem, mülkiyet haklarına tecavüz eden işgalcilerin varlığıdır. Bu işgalciler, başkasına ait olan mülklere izinsiz olarak yerleşip, o mülkün kaynaklarından faydalanarak haksız bir kazanç elde ederler. Özellikle...
blank

Ecrimisil Davası Nedir? İntifadan Men Koşulu Nedir?

Ecrimisil Nedir? Ecrimisil, Arapça “ecr” (bir iş veya hizmet karşılığında verilen ücret) ve “misil” (benzer, miktar) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Bu terim, bir mülkün kullanımından doğan menfaatin para ölçüleriyle takdir edilmesini ifade eder ve genellikle bir yerin kiralanması durumunda, benzer yerlerin...
blank

Yabancı Çocukların Eğitim Ve Sağlık Hakkı

Türkiye’de İkamet Eden Afgan İranlı Çocukların Eğitim Ve Sağlık Hakkı Türkiye, 2011 yılında kabul ettiği “Uluslararası Mülteci Sözleşmesi” ve “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ile mülteci ve sığınmacı çocukların eğitim ve sağlık haklarını garanti altına almıştır. Bu sözleşmelere göre, Türkiye’de ikamet...
blank

Endikasyon ve Komplikasyon Nedir?

Endikasyon Nedir? Endikasyon, basitçe ifade etmek gerekirse, bir ilacın veya tıbbi işlemin belirli bir sağlık durumu için uygun ve gerekli olduğunu gösterir. Endikasyon kavramının kelime kökü, Latince “indicare” fiilinden gelir. “indicare” fiilinin anlamı, “göstermek, belirtmek”tir. Bu nedenle, endikasyon kavramı, bir...

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Şubat 20, 2024
Macaristan Gayrimenkul Yatırımı İle Kalıcı İkamet Nasıl Alınır?
blank
Şubat 8, 2024
Türkiye ve İran Arasındaki Adli İşbirliği Anlaşması
blank
Şubat 7, 2024
Avukat Bedava Dava Alabilir Mi?
blank
Şubat 6, 2024
Ortaklığın Giderilmesinde Paralar Nasıl Paylaştırılır?
blank
Şubat 5, 2024
Mobbing Nedir?
blank
Ocak 30, 2024
İdareye Başvurmadan Doğrudan Tam Yargı Davası Açılabilir Mi? İdari İşlem ve İdari Eylem Nedir?
blank
Ocak 24, 2024
Başkasının Eserini Kitabımda Kullanabilir Miyim?
blank
Ocak 22, 2024
Sınai Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Benzerlik ve Farkları
blank
Ocak 20, 2024
İnhisari Ne Demek?
blank
Ocak 18, 2024
Muris Muvazaası Mirastan Mal Kaçırma Nedir?
blank
Ocak 18, 2024
Bahçeyi Otoparkı Depoyu İşgal Edenden Nasıl Ecrimisil Alınır?
blank
Ocak 18, 2024
İşgalci Kira Açıklamasıyla Ödeme Yapıyor Geri Yollamak Gerekir Mi?
blank
Ocak 16, 2024
Ecrimisil Davası Nedir? İntifadan Men Koşulu Nedir?
blank
Ocak 10, 2024
Yabancı Çocukların Eğitim Ve Sağlık Hakkı
blank
Ocak 10, 2024
Endikasyon ve Komplikasyon Nedir?
× Avukata Sor