Fenomenlerin Tutuklanması Hukuka Uygun Mu?

Neden Tutuklandılar? Tutuklama Hukuka Uygun Mu? Serbest Kalırlar Mı?

Basında fenomenler olarak anılan kesimin kısa sürede zengin olmasıyla Türkiye’nin gündemi değişmiş herkes bu insanları konuşur olmuştur. Ancak yakın zamanda basın yansıyan haberlerde fenomenlerin POS cihazlarını illegal şekilde temin edip kullanarak kara para akladığı ortaya konulmuş ve geniş bir ekiple hareket ettiği haberlerde tartışılmıştır.

Fenomen kesimin, öncelikle gözaltına alınması ve akabinde tutuklanması aslında hukuka uygun bir tedbirdir. Hayatın olağan akışında hiç kimse kısa süre içerisinde milyonlarca dolarlık bir servete ulaşamaz ve olayımızda da görüldüğü üzere bu servete ulaşıldığını gösteren yasal bir belge fatura ve ticaret akışı da ortaya konulamadığı basına yansımıştır.

Burada kanunun aradığı kuvvetli suç şüphesi görmekteyiz. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu 100. maddede katalog şekilde yer alan suç işleme amacıyla örgüt kurma olayımızda mevcut olabilir.


Dosyada taraf vekilliği yapmadığımızdan dosyanın detayı hakkında bilgi sahibi değiliz ancak bu seviyede büyük bir zenginliğin ve kara para akışının birkaç kişiyle birlikte olmayacağı bir emir komuta zinciri altında iş birliği iş bölümü yapılarak düzen disiplinin içerisinde icra edilmiş olma ihtimali basındaki haberleri okuyunca kuvvetli görünüyor. Hatta bu profesyonel ekibin içerisinde çeşitli meslek mensupları olma ihtimali de her zaman mevcut.

Fenomenler Neden Yakalandı?

Ceza Muhakemesi Kanunu 100. maddede sayıldığı üzere ayrıca delillerin karartılması da tutukluluk sebebi olarak esas alınmış. Düşündüğümüz zaman bu kadar zengin ve arkasında birden çok kişinin bulunma ihtimali olan yapılanmada muhakkak ki delilleri karartmak isteyen yok etmek isteyen ve tanıklar üzerinde baskı kurmaya amaçlayan kötü niyetli kişilerde olacaktır.

blank

Hem delilerin karartılmasını önlemek hem de adil yargılanmanın sağlanması ve şayet varsa örgütün kendi içerisindeki iletişimin kesilmesi için tutuklama tedbiri ceza muhakemesi kanununa göre teorik olarak uygun görünmektedir. Ancak bu yaptıklarımız sadece soyut bir yorumdan ibarettir ve teorik bir tartışmadır çünkü biz dosyanın avukatı değiliz ve dosya ile ilgili gazete haberleri haricinde bir bilgimiz yoktur. Yargılama ilerledikçe dosyanın detaylarını hep beraber göreceğiz.

Şayet bu fenomenler gelirlerini belgelerlerse ve ticaretin içerisinde bu parayı hakkıyla kazandıklarını mahkeme önünde ortaya koyarlarsa mahkeme tahliye kararı verecek ve yargılamanın sonunda beraat edeceklerdir.

Ceza alsınlar veya beraat etsinler hukuka uygun adaletli bir yargılama olacağından eminiz.

Related Posts

blank

FEZLEKE NEDİR?

Fezleke, Arapça kökenli bir kelimedir. ‘’Yazının sonundaki özet’’ anlamını taşımaktadır. Fezleke, Arapça ‘’fa dalika’’ yani ‘’şöyle ki, şu halde’’ kalıplarından türemiş bir kelimedir. Fezleke, bir suçun işlendiğine dair şüphelerin ortaya çıktığı durumlarda cumhuriyet savcılığı emriyle başlatılan soruşturma sürecinin bir parçasıdır....
blank

İnfaz Nasıl Hesaplanır? Online İnfaz Hesaplama

İçindekiler Giriş Yatar Hesabı Nedir? Cezaevindeki Hükümlülerin Durumu Hükümlülerin Cezalarının Hesaplanması İnfaz Hesabı Nedir? Koşullu Salıverme ve Denetimli Serbestlik Yatar Hesabı ve İnfaz Hesabı Arasındaki Farklar Yatar Hesapla Nedir? Yatar Hesapla Nasıl Yapılır? İnfaz Hesapla Nedir? İnfaz Hesapla Nasıl Yapılır?...
blank

Kasten yaralama: Bir anlık öfke ne kadar pahalıya mal olabilir?

KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI  Kasten yaralamaMadde 86- (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten...

Yorum Bırakın

Recent Articles

blank
Şubat 20, 2024
Macaristan Gayrimenkul Yatırımı İle Kalıcı İkamet Nasıl Alınır?
blank
Şubat 8, 2024
Türkiye ve İran Arasındaki Adli İşbirliği Anlaşması
blank
Şubat 7, 2024
Avukat Bedava Dava Alabilir Mi?
blank
Şubat 6, 2024
Ortaklığın Giderilmesinde Paralar Nasıl Paylaştırılır?
blank
Şubat 5, 2024
Mobbing Nedir?
blank
Ocak 30, 2024
İdareye Başvurmadan Doğrudan Tam Yargı Davası Açılabilir Mi? İdari İşlem ve İdari Eylem Nedir?
blank
Ocak 24, 2024
Başkasının Eserini Kitabımda Kullanabilir Miyim?
blank
Ocak 22, 2024
Sınai Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Benzerlik ve Farkları
blank
Ocak 20, 2024
İnhisari Ne Demek?
blank
Ocak 18, 2024
Muris Muvazaası Mirastan Mal Kaçırma Nedir?
blank
Ocak 18, 2024
Bahçeyi Otoparkı Depoyu İşgal Edenden Nasıl Ecrimisil Alınır?
blank
Ocak 18, 2024
İşgalci Kira Açıklamasıyla Ödeme Yapıyor Geri Yollamak Gerekir Mi?
blank
Ocak 16, 2024
Ecrimisil Davası Nedir? İntifadan Men Koşulu Nedir?
blank
Ocak 10, 2024
Yabancı Çocukların Eğitim Ve Sağlık Hakkı
blank
Ocak 10, 2024
Endikasyon ve Komplikasyon Nedir?
× Avukata Sor